En Güvenilir Grafik Formasyonları

Piyasalarda kullanmış olduğumuz 15 den fazla grafik formasyonu mevcut. Bunların hepsini öğrenmek ve grafikler içerisinde bulmak zorlaşmaktadır. Ya sürekli gözünüzün önünde bir yerde hemen bakabileceğiniz bir aracınız olmalı veya kendinize bir kaç formasyonu belirleyeceksiniz ve sadece o formasyonları takip edeceksiniz.

Bu dertten sizi kurtarmak için hazırlamış olduğumuz posterlerimizi inceleyebilirsiniz. Duvarınızda veya ofisinizde kullanabileceğiniz ebatlarda şık görünüme sahip posterlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Sizler için bu yazıda en güvenilir düşüş belirten grafik formasyonlarının bazılarını göstermiş olacağız. Göstermiş olduğumuz bu formasyonlar piyasalarda en çok karşılaşılan ve güvenilirlik oranları yüksek olan formasyonlardır.

İkili Tepe Formasyonu (Double Top)

Tüm grafiklerde büyüklü küçüklü olarak birden fazla ikili tepelere şahit olabiliriz. Genellikle zirvelerde meydana gelen bu formasyonlar güçlü bir düşüş sinyali oluşturmaktadırlar. Eğer doğru bir analizi yapılırsa yüksek kazançlar sağlayabilir. Grafik üzerinde örneklerini inceleyelim.

İkili Tepe Formasyonu
İkili Tepe Formasyonu

Grafik üzerinde incelediğimizde sadece kısa bir aralıkta bile iki tane ikili tepe formasyonu görmüş olduk. Bir yükselişin son taraflarında gerçekleşmesi ise bizlere dönüş sinyali ürettiğinin en güzel örneğidir.

İkili formasyonları tespit ederken ilk olarak RSI uyumsuzluğuna bakmamız gerekmektedir. Fiyatlar yükseliyor ama RSI düşüyorsa bu bizim için ilk tespittir. Daha sonra ikili tepenin destek seviyesinin kırılımını beklememiz gerekmektedir. Kırılmıyor ise tuzak olabilir.

Hedef fiyatımız ise ikili tepe formasyonumuzun derinliği kadar olacaktır. Görselde mavi çizgiler ile gösterilmiştir. İkili tepe formasyonu Bullekon Grafik Formasyonları posteri üzerinden hemen tespit edebilirsiniz.

Üçlü Tepe Formasyonu (Triple Tops)

İkili tepelerden sonra en güvenilir düşüş formasyonlarından bir tanesidir. İkili tepededen farkı bir tepenin fazla olmasıdır. Yükselen trendlerin sonlarında gözükmektedir. İkili tepede oluşan destek bölgesini kıramayıp tekrardan bir tepe oluşturan bu formasyonda güç git gide azalmaktadır. Buda zamanla düşüşü getirmektedir. Grafik üzerinde inceleyelim.

Üçlü tepe formasyonu
Üçlü tepe formasyonu

İkili tepe formasyonunda incelemiş olduğumuz tespit adımları, üçlü tepe formasyonunda da geçerlidir. Öncelikle RSI ile oluşan uyumsuzlukları incelememiz gerekiyor. Yeni tepeler oluşuyor ama RSI düşüş gösteriyor. Bu bizim için ilk tespittir. Daha sonra oluşan destek noktamızın aşağıya doğru kırılması ile birlikte formasyon devreye girer ve başarılı olarak tamamlanır.

Eğer iki yönlü işleme sahip bir yatırım aracında işlem yapıyorsanız bu formasyonlarda short pozisyon alabilirsiniz. Yani düşüş için işleme girebilirsiniz.

Hedef fiyatımız ise üçlü tepe formasyonumuzun derinliği kadar olacaktır. Görselde mavi çizgiler ile gösterilmiştir. Üçlü tepe formasyonu Bullekon Grafik Formasyonları posteri üzerinden hemen tespit edebilirsiniz.

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO)

Omuz baş omuz (obo) formasyonu en çok bilinen formasyonlar biridir. Bu bilinirliği sayesinde gerçekleşme oranı ve güvenirliliği de artmaktadır. OBO formasyonu yükselen trendlerin sonunda gözükmektedir. Keşfedilmesi basittir. İsterseniz grafik üzerinde bir inceleyelim.

Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO)
Omuz Baş Omuz Formasyonu

OBO Formasyonunu üçlü tepe formasyonu ile karıştırmamak gerekiyor. Çünkü ikisinde de 3 tepe mevcut ama OBO formasyonunda sağ ve sol tepeler orta tepeden daha küçük seviyelerde kapanmıştır. Diğer formasyonlarda gerçekleştirmiş olduğumuz tespitler burada da geçerlidir.

RSI uyumsuzluğu ve desteğin kırılması. Lakin bir başka tespit daha mevcuttur. Buda görselde gözüktüğü gibi bir sol ve birde sağ omzumuzun olmasıdır. Bu omuzlar kesinlikle baş tepeyi geçmemelidir. sol omuz ile sağ omuz bir birine eşit olmak zorunda değildir.

Yükselen Kama (Takoz) Formasyonu

Bir diğer en çok güvenilirliğe sahip olan formasyon ise yükselen kama formasyonudur. Trendlerin bitişlerini belirten ve yeni bir trend oluşacağının en büyük göstergelerindendir. İsterseniz grafik üzerinde bir inceleyelim.

Yükselen kama formasyonu
Yükselen kama formasyonu

Yükselen kama formasyonu tespit edilirken en çok kullandığımız RSI uyumsuzluğu burada da kullanılmaktadır. Yükselen bir trendin altından alınan yükselen destek çizgisini doğru çizmek önemlidir.

Daha sonra grafiğin üstünden tepeleri birleştirerek çizdiğimiz direnç çizgimiz hafif yatay ve hafif yükselir şekilde olabilir. Böylelikle alt yükselen desteğimiz ile bir darlık oluşturması gerekmektedir. Bu darlık bir zamandan sonra yükselen desteğimizi zorlayacak ve aşağı yönlü kıracaktır.

Destek kırılınca formasyonumuz devreye girer. Hedeflememiz ise diğer formasyonlarda olduğu gibi formasyonumuzun derinliği kadar olacaktır.

ÖZET

Yukarıda en güvenilir olarak bilinen düşüş formasyonlarını grafikler üzerinde ve metinsel olarak açıkladım. Bunların ortak noktaları, yükselen trendlerin sonlarında gözükmeleri, RSI ile uyumsuzluklar oluşturmaları ve yüksek getirilere sahip olmalarıdır. Formasyonlar ile birlikte diğer yatırım araçlarını da kullanmanızı tavsiye ederim. (Bkz. Fibonacci çizgileri, Hareketli ortalamalar, Mum formasyonları v.b.)

Not : Piyasalarda hiç bir formasyon veya indikatör %100 başarı sağlamaz. Bu yüzden hiç bir aracı tek başına analizlerinizde kullanmayınız.

Eğer bu konularda başarı yüzdenizi arttırmak istiyorsanız ve piyasanın en iyilerinden olmak istiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz Teknik Analiz Eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm formasyonları tek bir yerden inceleyebilmek ve grafiklerde hızlı bir şekilde bulabilmek için posterlerimizi inceleyebilirsiniz.

UYARI

Yukarıda belirtilen formasyonlar ve diğer bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi taşımaz. Yapacak olduğunuz işlemlerden kesinlikle bizler sorumlu değilizdir.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku