Price Action Nedir?

Bu yazımda size price action metodundan bahsedeceğim. Price action metodu geçtiğimiz yıllarda da çok kullanılmasına rağmen son zamanlarda çok fazla popüler olmuştur.

Bir enstrümanın zaman içindeki fiyat hareketi anlamına gelen price action teknik analizin en temelini oluşturmaktadır.  Aslında özet olarak mum çubukları ile fiyatların hareketlerini tahmin etmeniz olarak düşünebilirsiniz. Bu metodu kullananlar,  indikatörleri çok nadir olarak  kullanırken temel analiz metotlarını kullanmazlar. Basitçe indikatör matematiksel yöntemler ile hesaplanıp bize al-sat sinyalleri veren, trendleri ,momentumu analiz etmememizi sağlayan araçlardır.

Price action’ı kullanan traderlar, trendler formasyonlar, mum formasyonları, talep/arz bölgesi konularına çok dikkat ederler bu nedenle bu konuları çok iyi öğrenmeniz lazım.

TRENDLER

Trade yaparken en önemli noktalardan biri de trendlere göre işlem açmaktır. Bütün traderların ilk dikkat ettiği nokta trenddir. İncelediğiniz grafikte ilk olarak ürünün trendi bulunmalıdır.

Üç çeşit trend vardır; bunlar, yükselen, alçalan ve yatay trendlerdir.

Örnek olarak yatay bir trendde işlem yapan bir trader, aşağıdaki gibi fiyat hareketlerine göre işlem yapabilir.

FORMASYONLAR

Oluşan fiyat hareketlerinin bir araya gelerek veya birbiri ardına gelerek
oluşturdukları görsel diyebiliriz.Formasyonlar bize enstrümanların teknik olarak fiyatlarının gelecekte hangi yöne gittiği konusunda bilgi verir. Formasyonları çok iyi takip etmeliyiz. Price action da formasyonların hacimli kırılımları büyük önem taşımaktadır. Formasyon çeşitleri; Omuz Baş Omuz Formasyonu, Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu, Tepe Formasyonları, Dip Formasyonları, Elmas Formasyonu,Çanak Formasyonları, Üçgen Formasyonları, Takoz Formasyonları, Bayrak ve Flama Formasyonları.

Bütün formasyonların olduğu Bullekon Grafik Formasyonları Posterine linkten ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak karşımızda Omuz Baş Omuz (OBO) ve Ters Omuz Baş Omuz (TOBO) formasyonları mevcuttur, fiyat hareketlerine göre kırılımı tahmin eden bir trader aşağıdaki gibi bir pozisyon alabilir.

Talep/Arz Bölgesi

Piyasalarda alıcılar ve satıcılar karşı karşıya gelirken karşımıza talep ve arz bölgeleri çıkar. Bu bölge fiyatlarda biraz yataya geçer, denge durumu oluşur, alıcılar ve satıcılar birbirini yenmeye çalışır. Traderlar ise burada oluşabilecek kırılımlardan kazanç elde etmeye çalışır.

 

Mum Formasyonları

Trade çalışmalarında price action’ı kullananlar mum grafiklerini çok sık kullanırlar. Fiyatların kırılım yukarı veya aşağı kırılım esnalarında özellikle karşımıza boğa mum formasyonları ve ayı mum formasyonları karşımıza çok sık çıkar. Price action metodunu kullananlarda bu formasyonları çok iyi bilirler.

Bu yüzden mum formasyonlarını çok iyi bilmeniz hatta ezberlemeniz lazım. Fakat çok fazla mum formasyonu olduğu için yardımcı bir görsel sizin için çok iyi olacaktır. Bullekon Mum Formasyonları Posterine linkten ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak aşağıda size Breakway mum formasyonunu inceleyebilirsiniz.

Toparlamak gerekirse price action metodunu öğrenmek istiyorsanız teknik analizi ve mum formasyonlarını çok iyi bilmeniz gereklidir. Bu konuda size Bullekon ürünleri yardımcı olacaktır. Özellikle mum formasyonları posterini ofisiniz veya çalışma masanızın duvarına asmalısınız. Böylece tüm mum formasyonlarını yakalarsınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Sorularınız için mail atabilirsiniz.

Not1:Risk yönetimi ayarlaması yapmayı unutmayın. Gelecek yazımda size risk yönetimini anlatacağım.

Bullekon Mum Formasyonları ve Grafik Formasyonları Posteri: https://shopier.com/Bullekon

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON11

Önemli Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Yatırım tavsiyesi değildir ve bu hususta sorumluluk kabul edilmez.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.