Howard Marks

Belki ismine aşina değilsinizdir ama tavsiyelerinin ve tespitlerinin olduğu röportajlarına muhakkak denk gelmişsinizdir. Howard Marks, kripto paralardan endeks yatırımına kadar birçok konuyu kapsayan yatırım notlarıyla geçmişten geleceğe tüm sektöre ışık tutuyor. Kurucu ortağı ve eş başkanı olduğu Oaktree Capital Management’ın web sitesinde yayınladığı notlarının takipçileri arasında ünlü yatırımcı Warren Buffett da var. 2021 yılını Forbes Milyarderler listesindeki yerini koruyarak kapatan başarılı yatırımcı Howard Marks ‘ı biraz daha yakından tanıyalım.

Howard Marks Eğitimi

Howard Stanley Marks 23 Nisan 1946 tarihinde New York’ta doğdu. Üniversite yıllarına kadar ailesiyle burada yaşadı. Lisans eğitimi için Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’na giden Marks burada Pi Kappa Alpha kardeşliğinin de bir üyesi olmuştu. 1967 yılında Finans alanında ana dal diplomasının yanında Japon Çalışmalar alanında yan dal diplomasını da alarak mezun oldu. Sonrasında Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi’nde Muhasebe ve Pazarlama alanında yüksek  lisansını tamamladı. George Hay Brown Ödülü’nü kazanarak başarılarına yenisini ekleyen Marks, Bu kadarla sınırlı kalmayacaktı. 1975 yılında henüz 29 yaşındayken CFA* sahibi oldu.

Howard Marks Kariyeri – Citicorp & TCW

Marks yüksek lisansını tamamladıktan sonra Citicorp’ta araştırmacı, analist olarak çalışmaya başladı. Ardından Araştırma Direktörlüğüne yükseldi. 1978’e kadar bu pozisyonda çalışmaya devam etti. Başarısını kanıtlamasının üzerine şirkette Başkan Yardımcısı olan Marks, aynı zamanda yüksek getirili borçları denetleyen üst düzey bir portföy yöneticisi olarak çalışmaya devam etti.

Howard Marks, buradaki görevinden 1985’te ayrıldı. Ve TCW Group’a geçti. İlk işinde yaptığı portföy yöneticiliğine burada devam ederken 1988’de Bruce Krash ile birlikte ilk kez büyük bir finans kurumunun sıkıntılı borç fonlarından birini düzenledi. Karsh ve Marks birlikte çalışmayı sevmiş olacaklar ki 1995 yılında 3 arkadaşlarını daha yanlarına alarak kendi firmalarını kurmaya karar verdiler. TCW’ye yönetim ücretlerinin bir kısmını ödeyecek şekilde yönettikleri fonlara devam edebilmek için TCW’den fonları kendilerine devretmesini talep ettiler. Fakat firma bu talebi reddetti. Bunun üzerine 5 ortak şirketten tamamen ayrılarak Los Angeles’ta Oaktree Capital Management’ı kurdular.

Howard Marks Kariyeri – Oaktree Capital Management

Ne yaptığını bilen ve ortak anlayışlara sahip olan ekip kısa sürede bu yeni firmayı büyüttü. Yüksek getirili borç, sıkıntılı borç, özel sermaye gibi konulara odaklandılar. 2007—2008 finansal krizinde tarihin en sıkıntılı borç fonunu yöneten Oaktree, bu dezavantajlı durumdan 10.9 milyar dolar kazanarak çıktı.

2012 yılının Nisan ayında şirket, New York Menkul Kıymetler Borsasında halka arz edilmesiyle 8.84 milyon hisse sattı. Mart 2019’da Brookfield Asset Management, Oaktree’nin %62’sini satın aldı. Marks ve Oaktree’nin diğer üyeleri şirketin %38’ine sahiptir ve Oaktree’nin günlük operasyonlarının tüm kontrolüne sahiptir.

Yatırım Stratejisi

Marks, yatırım yaparken araştırma yaparak ilerleyenlerin sayısının fazla olması nedeniyle fark yaratacak adımın bu olmadığını düşünüyor. Ona göre en önemlisi risk yönetimini iyi yapabilmek. Marks, yatırımcıların stratejilerini kişisel durumlarına göre belirlemeleri gerektiğini düşünüyor. Para kaybetme riski veya bir fırsatı kaçırma riski söz konusu olduğunda stres ve endişe seviyelerinin ne olacağını göz önünde bulundurmalarını söylüyor. Ayrıca Marks, yatırımcıların bir şeylerin kesin olduğuna inanmak yerine bilmediklerini kabul etmelerinin önemli olduğunu belirtiyor.

Kitapları ve Hizmetleri

Howard Marks Kitapları

Howard Marks, Berkshire Hathaway’den Charlie Munger’ın yatırım hakkında söylediği “Kolay olmaması gerekiyor, bunu kolay bulan herkes aptaldır.” İfadesine katılıyor. Ve “It’s Not Easy” başlıklı 15 sayfalık notunda Munger’ın bu cümlelerini açıklıyor. Kendisinin halka açık paylaştığı notları olduğundan yukarıda söz etmiştik. Marks’ın diğer yatırımcılarla olan paylaşımı bu notlarla sınırlı değil. Howard Marks, The Most Important Thing: Uncommon Sense for the Thoughtful Investor (2011), The Most Important Thing Illuminated: Uncommon Sense for the Thoughtful Investor (2012) ve Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side (2018) (kitap Scala Kitapçı tarafından ”Ekonomide ve Piyasalarda Dalgaları Yönetmek” ismi ile Türkçe’ye çevirilmiştir) olmak üzere 3 kitabın da yazarıdır.

Birçok dernek ve komiteye başkanlık eden Marks, 1992’de kurduğu Howard S. Marks Terms Bursu ile Pennsylvania Üniversitesi’ndeki öğrencilere de burs veriyor. Ayrıca 2003’te kurduğu Marks Family Writing Center’da öğrencilerin her alan ve seviyede yazma becerilerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

*  Chartered Financial Analyst (CFA)programı, Amerikan merkezli CFA Enstitüsü (eski adıyla Yatırım Yönetimi ve Araştırma Derneği veya AIMR) tarafından yatırım ve finans profesyonellerine uluslararası olarak sunulan lisansüstü bir profesyonel sertifikadır.

Bir Önceki Yazımı Okumak İçin Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.