Jim Simons : Yatırım Dünyasında Bir Matematik Dehası

 

Jim Simons , son zamanlarda ismi daha geniş kitlelerce duyulmuş biri. O, oldukça başarılı olduğu saygın bir mesleğe sahipken yepyeni bir sayfa açmaya karar verdi. Üstelik bu yabancısı olduğu yeni dünyada yürünmemiş bir yolu tercih etti. Forbes 2020 verilerine göre tahmini 23,5 milyar dolarlık net değere sahip olan, yatırım dünyasının dahi matematikçisi Jim Simons, bu haftanın konuğu.

 

Jim Simons Eğitim Hayatı

Jim Simons, James Harris Simons adıyla 25 Nisan 1938’de Amerika’nın Massachusetts eyaletinde doğdu. Çok küçük yaşlarda matematiğe olan ilgisi ve becerisi dikkat çekti. Matematiği çok sevmesinin yanında zekasıyla da öne çıkıyordu. Kendisi de özelliklerinin farkında olacak ki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bir matematikçi olmanın hayalini kuruyordu. Bu hayalleri kurmasının üstünden çok geçmeden, 17 yaşındayken Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne kabul edildi.

Burada matematik dünyasına iyice giren Simons, mezuniyeti sonrasında bu dünyadan kopmadı. California Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Simons, 1961’de 23 yaşındayken doktorasını aldı. Önemli ve derin matematiksel teoriler üzerine çalışmalarını sürdürürken, birçok ödülün de sahibi oldu. ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne girdi. 1964’te Simons, Vietnam Savaşı sırasında Savunma Analizleri Enstitüsü (IDA) tarafından işe alındı. Burada kilit bir pozisyonda dört sene çalıştı. Ardından buradan ayrılıp MIT ve Harvard Üniversitesi’nde eğitimci kimliğiyle devam etti.

Birçok şirket onu istiyordu. Simons, onların çatıları altına girmiyordu fakat onlara danışmanlık veriyordu. Stony Brook Üniversitesi’nin matematik ve fizik programlarının geliştirilmesine katkı sağlamak da bu işlerden biriydi. Bu işin sonunda burada matematik bölüm başkanı oldu.

 

Jim Simons Renaissance Technologies

Ödüllü ve kendini kanıtlamış bir matematikçi olarak kariyerine devam ederken finans dünyası ilgisini çekti. Aslında yabancısı olduğu bir alandı ama burada onun en iyi dostu olan sayılar boldu. 1978 yılında ‘Monemetrics’ hedge fonunu kurdu. Finansal verileri analiz etmek ve ticaret kazançlarını puanlamak için matematiği kullanacaktı. Bu yüzden ‘para’ ve ‘ekonometri’ kelimelerini birleştirerek buna ‘Monemetrics’ adını verdi. Simons, eğilimleri belirlemek ve bunlardan kâr elde etmek için matematiksel formüller geliştirmek için kendisine özel bir ekip kurdu.

Ekibiyle ekonomi sistemini çözmeye çalışan Simons, 1982’de Renaissance Technologies’i kurdu. Artık kendine belirlediği bir yol vardı. Tamamen nicel analizlere dayanacaktı. Çok daha ciddi bir ekibe ihtiyaç duyuyordu. Programcılar, matematikçiler, fizikçiler ve kriptograflardan oluşan bir takım oluşturdu. Hepsi bilim insanlarıydı ve dışarıdan yanlış alanda duruyorlar gibi görünse de sonuç öyle olmayacaktı. 1994 ile 2014 arasında ortalama %71,8’lik bir yıllık getiri ile 100 milyar doların üzerinde ticaret karı elde etti.

2010’da Renaissance Technologies’deki CEO’luk ve başkanlık görevlerinden ayrıldı. Finans dünyasında adeta bir devrim yapan, yatırımcılara yepyeni bir yol açan Simons, şirketinden tamamen ayrılmadı. Tüm zamanların en başarılı hedge fon yöneticisi olarak başarısını sürdürüyor.

Her ne kadar günümüzde para kazanmak çoğu kişi için tek amaç haline gelmiş olsa da Jim Simons için öyle değil. Milyarder olmasına rağmen kendisini ve çevresini geliştirmeye devam ediyor. Hala bilim dünyası için oldukça önemli bir yere sahip. 1994 yılında eşi Marilyn Simons ile birlikte kurduğu Simons Vakfı, kendini bilimsel araştırma, eğitim ve sağlığı desteklemeye adamıştır. Ayrıca Simons, matematik ve fen öğretmenlerinin öğretim yeteneklerini geliştirmelerini amaçlayan Math for America’yı kurdu. Otizm araştırmalarını da destekleyen Simons, servetinin önemli bir miktarını bu çalışmaların yürümesi için kullanıyor.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.