Girişimcilere Altın Tavsiyeler

Girişimcilik Nedir ?

Yazımıza başlamadan önce girişimcilik nedir bunu bilmek ve anlamak sanırım daha iyi olacaktır.

Girişimcilik, genel ve kısa bir ifadeyle kar amacı ile tüm riskleri kabullenen ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır.

Girişimcilik riskleri kabullenmektir ve bu yolda para kazanmak için tüm yolları denemektir. Çok para kazanmak, rahat bir hayat yaşamak veya teknolojinin sürüklediği fırsatları değerlendirmek gibi bir çok düşünceyle iş kurmak istemektir.

İşte Bullekon‘dan girişimcilere tavsiyeler ;

Boş ve fazla ego yıpratır.

Öncelikle gereksiz egolarınızdan kurtulun bunları çöpe atın. Yerli yersiz yapılan egolar zihninizi ve bedeninizi yoracaktır. Mesela bir işi kurmadan hemen bir kartvizit çıkarıp isminizin altına CEO kelimesini kullanmaktan vazgeçin.

Detaylar Kaçınılmazdır Onları Görün

Kurmak istediğiniz işiniz ile ilgili tüm detayları düşünün. İşinizi bir resim olarak görün ve uzaktan bakmayı bırakın, ona yaklaşın yaklaştıkça renklerin ne kadar dışa kaçtığının farkına varacaksınız. Bu detayları düzeltmek sizin elinizde yani fırça sizde. Gidin ve düzeltmeye başlayın. Kimse kötü bir resime milyonlar vermek istemez sonuçta. (Eğer ki tarihi bir değeri yok ise)

Hesap Kitap Sadece Okulda Olmuyor

İşiniz ile ilgili bir hesap kitabınız olsun. Ne yaptıysanız notlar halinde olsun başarılarınızı not alın yapamadıklarınızı parçalayın öyle yapın. Bir bilene danışın sizlere fazlasıyla destek olacaktır. Bu hesap kitap sadece yapacaklarınız değil ne kadar kazanacaksınız ve ne kadar vergi vereceksiniz bunları da hesaplayın. Girişimciler İçin İş Planı hazırlama yazımıza bakabilirsiniz.

Fark Yaratıp, Farklı olmalısınız

Yapacağınız iş farklı olsun ilgi çeksin. Bu illa hiç olmamış bir şey yapmak demek değildir. Yapacağınız işi başkaları yapmış olabilir ama emin olun ki daha geliştirmesi gerekiyor olacaktır. Siz bunu başarın o işte farkı sizi yaratın. Unutmayın dışarıda bir çok lokanta var ama hepsinin müşterisi farklı ve oraya gitme sebepleri farklı. Eğer önceden olmayanı yapıyorsanız en iyisini yapın geliştirmek sizin elinizde olsun ve ayrıntılar sizde saklı kalsın.

Denemeler ile Güçlenin

Bir sınava bile hazırlanırken onlarca deneme testler çözeriz. Pekiştirmek ve hatalarımızı görüp düzeltmek için yaparız bu denemeleri. Bunu işinize yansıtın başta kendinize bir örnek müşteriler belirleyin. Başta 10 tane deneme müşteri belirleyin ve onlara hizmet verin onlardan geri bildirimler (feedback) alın. Deneme satışlar ve deneme ürünlerinizi bu sayede daha sağlam yapılandırırsınız ve güçlenirsiniz.

Rahatlık mı ? belki ilerleyen zamanlarda

Eğer başta iseniz ve rahatlık istiyorsanız. Bunu unutun, mükemmel şeyler sıkılmadan olmaz. İleride kötü duruma düştüğünüzü ve aç kaldığınızı düşünün. Korkutucu bir hayal dimi. Eğer o duruma düşmek istemiyorsanız şimdiden çok çalışmalı ve rahat ortamınızdan ayrılmalısınız. Korkacağınıza şimdiden aç kalın.

Kısa Yol Aramak Yerine Kendi Yolunu Yap

Biz Türkler aslında çok severiz kısa yolları hatta kısa yol olduğunu düşündüğümüzden dönemeçli ara sokaklarda geziniriz. Ama burada kısa yol yok maalesef. Burada çok çalışmak, çok düşünmek ve hırs var. Kısa yol aramayı bırak onu arayacağın vaktini düşünmeye ve çalışmaya ayır. Girişimciler nereden destek bulabilir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karmaşıklık Sevilmez

Yaptığın iş sade olsun. Eğer giriminiz internet ortamında ise kesinlikle sade ve anlaşılır olmalısınız. Unutma internetin hayatımızda ki asıl amacı bilgilere hızlı ulaşman ve hızlı bilgilenmen için. Yaptığın işte böyle olmalı karmaşık bir düzenden kurtul sade ve hızlı ol. İnsanlar her şey hemen olsun ister.

Her çağdaki özel kişiler, olanaksız girişimleri için sermayeyi, ancak yüreklerini her türlü şüpheden arındırdıktan sonra buldular. Gerçek sermaye içimizdedir.

Sizleri daha fazla sıkmadan son verelim bu yazımıza. Bir sonraki Girişimcilere tavsiyeler yazımızda görüşmek üzere.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.