Türkiye’de ki Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Ülkemizde de çok sayıda başarılı girişimcilik örneği bulunmaktadır. Bunlar güçlerini gelişen teknolojilerden ve devlet desteklerinden almaktadır.  Bu sayede bir çok kişi kendi işini kurma hayalleri kurmakta ve bazıları bu hayallerini gerçekleştirmektedir. Bu yazımda girişimci arkadaşlara yol gösterecek onları motive edecek bir yazı olmasını dilemekteyim.

Listedeki her bir bireyin ortak noktası inançları ve küçük başlamaları göze çarpmaktadır. “Ne yapıyorsanız en iyisini yapın, ne istiyorsanız onu yapın.”

YEMEK SEPETİ – Nevzat AYDIN

Yemek sepeti-nevzat aydın
Yemek sepeti-nevzat aydın

İnternet sektöründe 1 Milyar TL yatırım almayı başaran ilk firmadır. Nevzat Aydın yemek sepetini 2000 yılında 40 metre karelik bir alanda başladı. Başlangıçlarda çok az az siparişler alıyordu ama hayallerinden vazgeçmeyen Aydın şirketini doğru bir şekilde yöneterek 2010 yılında siparişlerini 25bin seviyelerinin üzerine çıkardı.

Bu başarısıyla Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi platformunun kurucusu niteliği kazandı. Türkiye’de ki bu başarı yurt dışında da dikkat çekmiş olmalı ki Barack Obama tarafından düzenlenen Girişimcilik Zirvesine davet edilmiştir. Bu zirveye 150 girişimci katıldı ve aralarında bizden biriside vardı 🙂

TRENDYOL – Demet MUTLU

TRENDYOL DEMET MUTLU
TRENDYOL DEMET MUTLU

Kendi işini kurma hevesiyle yola çıkan Demet MUTLU, hayallerini gerçekleştirdi ve Türkiye’nin en çok kullanılan e-ticaret sitesi ünvanına kavuştu. Evinin bir odasında trendyolu kurdu ve ilk 16 ayında şirketin değerini 150 milyon dolara ulaştırdı. Cidden kısa bir sürede büyük bir değere ulaştığı aşikardır.

Bu hızlı büyüme Çinli devi Ali Baba’nın dikkatini çekti ve Mutlu şirketine yatırım aldı. Bu yatırımla şirket kendisini daha da geliştirdi ve büyüdü. Bu yatırımdan sonra Mutlu’nun şirketi Dünya’da istisnai olan bir ciro ve büyüme hızına ulaşan örnekler arasına girdi. Demet Mutlu bu başarısı ile Türkiye’nin en iyi kadın girişimciler arasında yer almaktadır.

ARMUT.COM – Başak TAŞPINAR

armut.com-Başak taşpınar
armut.com-Başak taşpınar

Başak TAŞPINAR Boğaziçi Üniversite mezunlarından birisidir. Eğitimine devam etmek için ABD’ye gitti. Oralarda Coco Cola ve Morgan Stanley gibi dev şirketlerde pozisyon aldı. Çalışma hayatına devam ederken 2010 yılında oğlu Dünyaya geldi ve bu sayede Türkiye’ye geri döndü.

Ülkesine geri döndüğünde taşınma işleri baya zorlu geçti. Birçok sıkıntı çeken Taşpınar, bu yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak armut.com’un temellerini attı. Kendi yaşadığı zorlukları başkalarının yaşamaması için armut’u kuran Taşpınar, hayallerine ara vermeden işinin peşinde devam etti. Bu girişimi ile kısa bir sürede popülaritesi arttı ve gelişmesi hızlandı.

UDEMY – Eren BALİ

eren-bali-udemy
eren-bali-udemy

Eren BALİ, genellikle duyduğumuz yatırımcıların hayatına benzer bir hayata sahipti. 57 Yatırımcı tarafından sürekli reddedildi. BALİ hayallerindeki ücretsiz eğitim platformundan vazgeçmedi. Ama ulaşması da çok zordu. Eren BALİ’nin bu çabası onu 2017 yılında Forbes dergisine kapak yaptırdı.

2017 Yılının Forbes kapağında “Vadideki Türk” olarak yer aldı. Eren matematiğe ve bilgisayara olan ilgisi sayesinde kendi başarı hikayesini oluşturdu. Udemy, online eğitim devriminin en önemli girişimleri arasında yer almaktadır.

PEAK GAMES – Sidar ŞAHİN

peakgames-Sidar Şahin
peakgames-Sidar Şahin

Yerli oyun şirketi, 2010 yılında Sidar ŞAHİN tarafından İstanbul’da kuruldu. Dünya mobil oyun pazarında dilim almayı başardı. İstanbul’dan Dünyaya uzanan bir marka olarak Şahin kurduğu peak games ile milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Sidar Şahin peak gamesi kurmadan önce yüksek profilli oyun şirketlerini ve bazı başarılı internet girişimlerini yönetmişti.

Bu yazımda sizlere 5 girişimcinin kısaca hayatlarından ve kurdukları firmalarından bahsettim. Eğer kendi hayalleriniz varsa ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, çok geçikmeden ilk adımlarınızı atın. Bir yerden başlamadan bir yere varamazsınız. Bir dahaki yazımda 5 girişimcinin daha hayatını ve kurdukları firmaları inceleyeceğiz.

Bullekon Mum ve Grafik Formasyonları Posterleri

Yoruma Kapalı