Cuma Günü Borsa Neden Düşer?

Bu yazımda size genelde Cuma Günü Borsa ve piyasalar neden düşer onu anlatacağım. Uzun zamandır yazmak istediğim bu konuyu artık ertelenemeyecek karar verdim. Profesyonel yatırımcılar ve traderlar tecrübeleri gereği bu konuya çok hakimken yeni yatırımcılar bu konuyu pek bilmemektedir. 1 yıl içerisinde toplan 52 cuma vardır. Piyasalar bu 52 cuma gününün hemen hemen 30 cumasında düşük yaşamaktadır. Geri kalanın çoğu yatay ve çok azında da yükseliş yaşar. Bende kendi işlemlerimde bu konuya çok dikkat ederim ve Cuma günleri, uzun pozisyonlarım yok(10+ yıllık yatırım) ise çok fazla malda kalmamaya çalışırım. Fakat vadeli işlemlerim ile de her ihtimale karşı ufak bir alım veya satın pozisyonu tutmaya çalışırım. Bunun sebebi de hafta sonu bir olay olursa en azından pozisyonlarımı hedgelemiş olmuş olmamdır.

Cuma Günü Borsa

Piyasadaki yatırımcılar insan psikolojisi gereği pek fazla riski sevmezler. Bu her yatırımcıda böyledir. Fakat uzun vadeli bir yatırım yapmıyorsanız kısa vadede risk kazanç eğrisi çok yüksek seviyedir. Dünyada gerçekleşen bir çok olay genelde cuma gününden sonra hafta sonu olmamaktadır. Hafta sonu olmayan olayların sayısı belki de bir elin parmaklarını geçmez. Fakat olaylar dediysem de öyle küçük olaylar değildir, piyasaları etkileyecek büyük olaylardan bahsediyorum. Mesela Brent petrol, zamanında hafta sonu olan olaylardan dolayı 2-3 yıl önce %20 yukarıda açmıştı. Altının ons fiyatını etkileyen ve biranda 100 doları geçkin artış sağlamasını sağlayan bir olay hafta sonu olmuştu. Bahsettiğim olayları internetten çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz hem de sizin araştırma yeteneğiniz gelişmiş olur. Sonuçta işlem demek araştırma demektir.

Peki bu tarz olaylar neden cuma gününden sonra olur? Aslında bunun cevabı çok basittir, hafta içi olursa olaylar domino taşı etkisi yaratabilir ve başka enstrümanlara da sıçrayabilir böylece önü kesilemez bir panik havası olur.

Yatırımcılar ve profesyonellerde bu durumu tecrübe ederek öğrendiği için cuma gününden pozisyonlarını kapatırlar. Böylece hafta sonu olabilecek her şeye karşı nakitte kalmış olurlar ve eğer bir olay olmazsa sattıkları ürünü yerine koyarlar. Bu tamamıyla böyledir…

Eğitimlerimizden yararlanmak için buraya tıklayınız.

Borsa Anılarımı Öğrenmek için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.