%72 Kuralı Nedir?

Bu yazımda size %72 kuralı ndan bahsedeceğim. Özellikle yatırımcıların ve bileşik getiri ile kazançlarını büyütmek isteyen yatırımcıların bilmesi gereken çok önemli bir terim olan %72 kuralı bize belirli bir yıllık getiri oranında yatırılan parayı ikiye katlamak için gereken yıl sayısını söyler. Aynı  zamanda bu kural ile paranızı ikiye katlamak için gereke yıllık bileşik getiriyi de hesaplayabilirsiniz.

Finansal okuryazarlığın en temel konularından olan %72 kuralı kullanışı olarak çok basit ve öğrenilmesi kolay bir formüldür. Bu formül sadece kendi paranızı ikiye katlamak için değil, GSYİH veya enflasyon gibi katlanarak artan her şeye uygulanabilir; ayrıca yıllık ücretlerin bir yatırımın büyümesi üzerindeki uzun vadeli etkisini de gösterebilir.

%72 Kuralı Formül Ve Örnek

%72 Kuralı

Şimdi size iki tane formül söyleyeceğim. İlki paranızı İkiye katlamak için gereken yıl sayısını nasıl bulacağınızı söylerken, ikinci formülde paranızı ikiye katlamak için gereken getiri oranını söyleyecektir.

İkiye Katlanacak Yıl Sayısı = 72/Beklenen Getiri Oranı

Ahmet yatırımlarından yıllık %12 getiri beklemektedir. Bu getiri oranını %72 formülüne uygularsa; 72/12=6 6 senede parasını ikiye katlayacağını görür.

Beklenen Getiri = 72/ İkiye Katlanacak Yıl

Ahmet parasını 4 senede ikiye katlamak istiyor. Bunun için %72 kuralını uygularsa; Beklenen Getiri=72/4 ‘den %18 getiri oranı ile parasını 4 senede ikiye katlayacağını öğrenir.

Burada size bir dip not vereyim, %72 kuralı basit faiz için geçerli değildir,bileşik faiz yani bileşik getiri için geçerlidir. Unutmayın paranızın büyümesini her zaman bileşik getiri sağlar.

Gelin birde kuralımızı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) için uygulayalım. GSYİH hasıla yıllık %8 büyürse, ekonominin 72/8=9 yılda ikiye katlanması beklenir. 

Son olarak enflasyon için de bu kuralın uygulanabileceğini inceleyelim. Enflasyon %8 olursa 72/8=9 yıldan paranın değeri yarı yarıya azalacak demektir. Enflasyon %4’e düşerse paranın değerinin yarıya yarıya azalması 18 yılda olması beklenir.

Yazımızı bitirmeden önce YouTube kanalımıza abone olmanızı rica ediyoruz…

%4 Kuralını Öğrenmek için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon
Etiketler: Etiket yok

Yorumlara Kapalıdır.