Yatırım Araçları Son 5 Yılda Ne Kadar Kazandırdı ?

Yatırım Araçları ne kadar kazandırdı ?

Son dönemlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan ve herkesin kendi kendine sorduğu önceden alsaydım şimdi ne kadar kazanırdım ? soruna cevap vermek adına sizler için tek tek başlı yatırım araçlarının getirilerini hesapladık ve yorumladık.

Aşağıda gösterilen resimde son 5 yılda 5 başlı yatırım aracının yatırımcılarına yüzdelik olarak kazançlarını göstermektedir.

 

 

Hesaplamalara göre son 5 yılda en yüksek kazancı güven liman olarak adlandırılan altının kazandırdığı görülmekte. 5 yıl önce 1000 liranızı bu yatırım araçlarına yatırdığınızı varsayalım ve bir hesaplama yapalım.

 

Borsa (BİST100) ve 5 Yıllık Tahvil hariç diğer üç yatırım aracı paranızı ikiye katlamış olacaktı. Lider altın ve ardından euro ve dolar en çok kazandıran yatırım araçları oldu.

Basit bir şekilde yukarıdaki resimlere ve hesaplamalara bakıldığında ciddi oranda para kazanıldığı görülmekte. Son 3 yılda ki ataklar ile birlikte gözde görülür kazancınız böyle olacaktı. Peki ya gerçek kazancınız ne olacaktı ?

Arındırılmış Kazancınız

Gözle görülür kazançlar yüksek meblağlar olabilir ama birde bu işin içinde paranızın değer konusu var. Paranızın değeri veya alım gücünün azalmasını hatırlarsak enflasyon adını veriyorduk. Eğer enflasyonun ne olduğunu hatırlamak ve çeşitlerini merak ediyorsanız buraya tıklayarak yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

5 yıl önce 1000 liranız ile gram altına yatırdığınızı düşünelim gözle görülür kazancınız bu yılın ortalama altın fiyatına göre 2480 ₺ olacak idi. Elinize geçen kazancınız 1480 ₺ ama asıl kazancınızın 886 lira olduğunu söylersek tepkiniz ne olurdu ? Gelin bir de bu 5 yatırım aracının arındırılmış (enflasyon oranıyla hesaplanmış) yani reel getirilerine bakalım.

 

Gerçek kazançlarımız yani reel kazançlarımız neredeyse %60 oranında düştüğünü görebiliyorsunuz. Hatta borsanın reel getirisi beş yılda kazandırmadı aksine kaybettirdi. Reel getirilerde liderlik yine altında.

2015 Yılı ile 2019 yılları arasında enflasyon %112.80 arttı, 5 yıllık toplam ortalama %60 oranında artış gösterdi.

2015 yılında enflasyon ortalaması : % 7.66 2019* yılında ise ortalama enflasyon : %16.31 olarak hesapladık.  Her yıl enflasyon ortalama olarak % 11.82 oranında artış göstermiş ve bu da 5 yılda %60 artış demektir. Yani yatırım araçlarında kazancınız 5 yılda %60 değer kaybetmiş.

Hesaplaması

Doların 5 yıldaki nominal getirisi % 107 yani 1000 liranız 2070 ₺ oldu.

5 yıllık ortalama %60 enflasyon oldu yani kazancınızın değeri %60 düştü. 5 yıllık %107 kazancınızdan %60 enflasyon oranını çıkarıyorsunuz : 107-60 = 47,72 % (küsuratsız) asıl kazancınız budur.

Doların 5 yıldaki reel getirisi % 47,72 yani 1000 liranız 1477,2 ₺ oldu.

Bu yazımız sayesinde asıl kazancınızı reel olarak hesaplamayı da öğrenmiş olduk. Ayırca büyüklerimizin dediği “Altın güvenli limandır her zaman kazandırır” sözünün gerçek anlamıyla da görmüş olduk.

Sağlıcakla Kalın Parayla Kalın.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.