Petrol Fiyatları Nasıl Belirlenir ve Nelerden Etkilenir?

İçindekiler

Petrol Kimlerin Elinde

Dünya Ham Petrol Rezervlerinin 3/4’üne sahip olan OPEC ülkeleri 2016 yılı itibari ile 1.216.78 milyar varil yani %81.5 gibi ciddi bir oranına sahiptir.302.25 milyar varil ile Venezuela başı çekerken 266.21 milyar varil ile onu S.Arabistan takip ediyor.İran ve Irak ise 150milyar varil ile başı çekerken bu ülkelerin ekonomik ve siyasal durumlarına bakarak petrolün bir yeraltı zenginliği yanında doğru strateji ve yolların izlenmediği takdirde sorunlara yol açacağı görülmektedir.
Venezuelaya bakarsak 1USD=248.832.40 Venezuela Bolivyarı olduğunu,2018 Ekim ayında açıklanan enflasyon oranının ise %488.865 olduğunu görürüz.Ülkede ki iç ve dış siyasette yapılan hatalar dünya petrol rezervine en çok sahip olan ülkenin milli parasının sadece bir kağıt parçası olarak görüldüğünü gösteriyor.
Şu anda Kuveyt günde 2.7 milyon, İran 3.8 milyon, Irak 4.5 milyon, Suudi Arabistan ise 10 milyon varil petrol üretiyorlar.

Venezuela da üretim düşüyor

Venezuela’nın üretimi ise günde 2 milyon varile düşmüş durumda. Üretimdeki kayıp, düşük petrol fiyatı ile birlikte,GSYIH’sının yarısını, dış ticaret gelirlerinin %90’dan fazlasını petrolden kazanan Venezuela için çok büyük sorun demek.
Dolar(USD) ile petrol’ün ilişkisi genellikle zıt yönlüdür. Genellikle bu ilişki zıt yönlüdür. Doların değerinin yükselmesi, petrolün fiyat seviyelerinde çekilmeler görülmesine neden olmaktadır.
Petrol fiyatları nelerden etkilenir sorusunun arz ve talep dışındaki asıl cevabı OPEC verileridir. Bu nedenle yapmış oldukları açıklamalar, uygulamış oldukları politikalar doğrudan petrol fiyatlarını etkilemektedir. OPEC dışında petrol fiyatlarını etkileyen gelişmeler; ekonomide yaşanacak olan global, siyasi ve jeopolitik risklerdir.
Dünyanın en çok petrol talep eden ülkeleri ÇİN ve AMERİKA olduğu için bu ülkede ki ekonomik ve siyasi durumlar da fiyat üzerinde etkili olabilir.
Ayrıca tüm yatırım araçlarında olduğu gibi arz ve talep petrol fiyatının belirlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir.Petrolün çıkarılmasında ki oluşacak zorluktan ulaşım,taşıma maliyetlerine bakılarak fiyatlar belirlenebiliyor. Aynı zamanda rezervlerin miktarı, petrolün kıt kaynak olması da değerinin belirlenmesi ve etkilenmesi konusunda son derece önemlidir.

Örneğin; 14.12.2018 tarihinde ABD Baker Hughes sondaj kuyusu sayısı 873 iken 21.12.2018 tarihinde 10 adet sondaj kuyusu arttırılarak 883 adete çıkarılmıştır.Bunun sonucunda ham petrol fiyatları düşmüştür. 14.12.2018 tarihinde Brent Petrolün fiyatı 60.58Usd iken 21.12.2018 tarihinde 53.82Usd ye kadar düşmüştür.

Özetle,petrol geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de önemli bir enerji kaynağı olacaktır.Bulunduğu coğrafyaya zenginlik kattığı gibi bazı riskleri de beraberinde getiriyor.Jeopolitik ve siyasi riskler bunların başındadır.Bu tür olayların yaşanması,Opec ülkelerinin kararları,Abd ve Çin ekonomisinin seyri,arz-talep gibi bir çok etken petrolün fiyatlandırılmasın da etkilidir.