Utility NFT ve Örnekleri

Bu yazımızda utility NFT ’nin ne demek olduğunu, ve popüler örneklerinden bahsedeceğiz. Bir önceki yazımızda NFT’nin ne olduğundan, ve kullanım alanlarından bahsetmiştik. Bir önceki yazıyı okumadıysanız, mutlaka başlamadan önce göz gezdiriniz.

NFT’ler, blok zincirinde geçerli bir mülkiyet kanıtı olarak hizmet eden, türünün tek örneği, değiştirilemeyen dijital varlıklardır. Dijital bir varlığa sahiplik olgusunu blok zinciri üzerinde kanıtlayabildiğimiz için, NFT’lere sadece bir görsellik ya da finansal (ya da benzeri) bir çıktıdan başka kullanım alanları kazandırabiliriz. 

Örneğin, iki NFT’yi karşılaştırırken nelere bakarsınız? Sadece görsele mi? Ya da ne kadar popülar olduğuna mı? Peki ya size verdiği direkt çıkar ve faydaya baksanız hoş olmaz mıydı? Bu bağlamda, bir yararı/faydası olan NFT’lere Utility (Yarar) NFT diyoruz. 

Utility NFT Nedir?

Utility NFT’ler, token sahiplerine sağladıkları erişime, avantajlara ve fırsatlara dayalı değerlendirmeleri olan NFT’lerdir. Yani, Utility NFT’ler NFT’lerle ilişkili olağan nadirliğe ek olarak açıkça tanımlanmış içsel değer sunan NFT sınıfıdır. 

NFT dünyasının gidişatına bakarak, Utility NFT’lerin sektörün geleceğinde egemen geleceği düşünülmektedir, çünkü NFT sahiplerine çok daha geniş bir uygulama yelpazesi sunmaktadır. 

NFT Utility Örnekleri

Örneğin, bir Utility NFT’ye sahip olmak, NFT yaratıcılarının size sunduğu özel deneyimlere veya ürünlere erişim, ücretsiz airdrop’lar, platformundan yönetiminde söz hakkı, pasif gelir ve çok daha fazlasını sağlayabilir. Haydi örnekler üzerinden ilerleyelim. 

1. Türk Kripto Ekosisteminden bir Utility NFT Örneği — OpenPad

OpenPad türk genç kripto mühendisleri ve girişimcileri tarafından kurulan, herkese açık merkeziyetsiz Web3 sermaye yatırım topluluğu ve kripto Launchpaddir (token ön satış platformu). Kendi ekonomisinde, iki tane token ile çalışır; OpenPad Citizens NFT ya da $OPN tokena sahip olanlar insanlar, 1 dolardan başlayan fiyatlarla geleceğin Web3 ve blok zinciri bazlı projelerine yatırım yapma imkanı bulurlar. Örneğin, OpenPad Citizens NFT’ye sahip olan insanların elde ettiklerini faydalara göz gezdiricek olursak

  1. Web3 projelerine ve token ön satışlarına engelsiz ön yatırım imkanı
  2. NFT’lerini kiralama imkanı (bir pasif gelir aracı oluşturmak adına)
  3. OpenPad gelirlerinin akıllı sözleşmeler aracılığı ile NFT sahipleri ile paylaşımı (düzenli bir pasif gelir)
  4. Bir DAO olarak yönetilen OpenPad’de yönetime söz hakkı
  5. Düzenli olarak ücretsiz token airdropları
  6. OpenPad Business çatısı altında kendi kripto projelerini başlatmak isteyen insanlara uçtan uca destek
  7. NFT’nin fikri mülkiyet hakları

Yani OpenPad Citizens NFT sahibi olduğunuzda sadece NFT’nin görsel tasarımının yanında daha birçok sosyal ve ekonomik faydadan yararlanabilirsiniz. 

2. VeeFriends NFT Koleksiyonu

Credit: VeeFriends

VeeFriends Gary Vee tarafından yaratılmış bir NFT koleksiyonu olmakla beraber token sahiplerine birçok yarar sağlamaktadır. Örneğin, dünya çapında düzenlenen konferanslara erişimin yanı sıra seçkin NFT karakterleri, sahiplerine çok özel deneyimler ve ek değerler sunar. Örneğin, her NFT, sahibine 2022’de gerçekleşecek “VeeCon” adlı konferansa 3 yıllık erişimin kapılarını açar.

Bir örnek daha vermek gerekirse, “Mentor Meeting Mongoose”, sahibine New York’ta iki saatlik ve üç mentorluk toplantı hakkı verir. Sahibi, VeeCon erişimine ek olarak yılda bir kez bu toplantıları talep edebilir. 

3. LinksDAO

LinksDAO, kripto para tabanlı bir country kulübü ve dünyanın en büyük golf sahasını yaratmak isteyen bir merkeziyetsiz kuruluştur. 

100 kalibrelik yüksek kaliteli bir golf sahası satın almayı ve onu modern bir golf ve country kulübüne dönüştürmeyi hedefler. 

Bu NFT (country club) aynı zamanda NBA harikası Steph Curry’nin de aralarında bulunduğu, yalnızca NFT’ sahiplerinin aracılığıyla erişilebilir. Bir LinksDAO NFT’yi alarak, ülke kulübüne ve yönetim haklarına erişim elde edersiniz, bu da organizasyonun almasını istediğiniz kararlar için oy kullanmanıza olanak tanır.

Kapanış

Utility NFT’ler sahiplerine direkt olarak bir yarar sağlayan NFT klasmanıdır, ve NFT’lerin toplum içerisindeki kullanım alanlarını artırırlar. Bu sebepten dolayı, NFT sektörünün geleceği, Utility NFT tarafına doğru kaymaya başlamaktadır. Bir sonraki yazılarımızda Utility NFT’lerden daha detaylı bir şekilde değineceğiz.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.