Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto paraların hayatımıza girmesi ve hacimlerinin artması sayesinde gündeme gelen bir endeks türüdür. Çok öncelerden pek duymamış olabilirsiniz. Kısaca kripto para piyasasında kullanılan Bitcoin ve diğer kripto paraların duygularını ölçen bir endekstir diyebiliriz.
Aslında ana dayanağı CNNMoney korku ve açgözlülük endeksine dayanmaktadır. 0-100 arasında değer almaktadır. Aslında piyasalardaki korku ve endişeyi ölçmek için kullandığımız bir endeks mevcuttu. Biz ona VİX endeksi diyorduk. Lakin şimdi işleyeceğimiz konu kripto paralarda kullanılan bir korku endeksi olacaktır.
Piyasalarda alım satım yapan kişiler, doğru tahminlerde bulunabilmek için sürekli bir veri bulma arayışındadır. Verilerden yola çıkarak kendilerine bir yol çizerler ve o yola sadık kalmaya çalışırlar. Kimisi bu yolda Teknik analizi kimisi de temel analizi kullanır.
Eğer kripto paralarda işlem yapıyorsanız bakmanız gereken verilerden biride korku ve açgözlülük endeksi olacaktır. Doğru analizler, doğru çizimlerle ve verilerle gerçekleşir. O yüzden verileri doğru okumak çok önemlidir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

açgözlülükendeksi
açgözlülük endeksi (örnek görsel)
Endeksi doğru anlamak ve yorumlamak piyasaya giriş ve çıkışlarınızda karar vermenizde önemli rol oynayacaktır. Lakin tek başına kullanılması ve direkt bu endekse göre pozisyon almak yanlış bir yol olacaktır.
Korku ve açgözlülük endeksi 0-49 puan arasında değer alıyorsa, piyasada düşük değerleme ve arz fazlası olduğunu gösterecektir. 50-100 arasında bir değer alıyorsa, kripto paraların aşı değerlendiğini ve olası bir sahte yükseliş olduğunu (Balon) ifade edecektir.
Bu endeksi yorumlayan bazı kişiler 20 ve 60 değerlerini baz alırken bazı kişilerde 30 ve 80 değerlerini baz almaktadır. Eğer 20 veya 30 seviyelerinin altında ise aşırı korku, 60 veya 80 seviyelerinin üzerinde ise aşırı açgözlülüğü ifadede etmektedir.
0-24 : Aşırı Korku
25-49 : Korku
50-74 : Açgözlülük
75-100 : Aşırı Açgözlülük
3 Aylık Endeks Grafiği
korkuveaçgözlülükendeksi
korku ve açgözlülük endeksi
1 Yıllık Endeks Grafiği

Aşırı Korku Nedir?

Yatırımcıların piyasa içerisinde endişe içerisinde olduğunu ve yeni bir yatırım fırsatı olabileceğini göstermektedir.

Aşırı Açgözlülük Nedir?

Yatırımcıların piyasada daha fazlasını istediğini, aşırı iştahlı olduğunu göstermektedir. Buda bizlere piyasada bir düzeltme olacağını gösterecektir. Yukarıda da dediğimiz gibi bu endeksinde tek başına yorumlanması tehlikeli olabilecektir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Endeks hesaplanırken 6 ana başlıktan oluşan kaynaklardan hesaplanmaktadır.

1- Volatilite (Oynaklık) (%25)

Bitcoin’in şuan ki değerini son 30 ve 90 günlük bir ortalama ile hesaplama yapar. Piyasadaki belirsizliğin bir göstergesi olarak kullanır.

2-Momentum/Hacim (%25)

Bitcoin’in şuan ki işlem hacmi ve piyasanın momentumunu son 30 ve 90 günlük ortalama değerleri ile kıyaslar.

3-Sosyal Medya (%15)

Bitcoin ile ilgili twitter hastaglerini tarar ve sayar. Burada etkileşimlerini de göz önüne almaktadır. Alışılmadık seviyelerde gerçekleşen yüksek etkileşim genellikle korku ve açgözlülükle alakalıdır.

4-Dominance (Hakimiyet) (%10)

Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetini ölçer. Bu hakimiyetin artması coine yeni yatırımların geldiğini ve fonların altcoinlerden bitcoin’e geçiş olabileceğini gösterebilir.

5-Google Trends (%10)

Bitcoin ile ilgili google’de yapılan aramalara bakarak piyasa duyarlılığına yönelik içgörüler oluşturabilir.

6-Anketler (%15)

Bazı yardımcı kuruluşlar ile birlikte yürütülen anket sonuçlarına odaklanılır. Yatırımcıların fikirleri önemsenir. Lakin bir süredir kullanılmamaktadır.
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, birçok temel ve piyasa duyarlılığı ölçütünü bir araya getirmenin ve özetlemenin basit bir yoludur. Bunu kendiniz yapmak yerine sosyal medyayı, Google Trends’i ve diğer istatistikleri takip etmek için bu göstergeden faydalanabilirsiniz. Bu göstergeyi analizinize dahil etmek istiyorsanız, daha dengeli bir bakış açısı edinmek için diğer ölçüt ve göstergeleri de kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Comments are closed.