Üretkenlik ve Başarı Stratejisi “5/25” Kuralı

Bu yazımda Buffet’ın üretkenlik ve başarı stratejisinden bahsedeceğim. Gelin önce Buffett’ı tanıyalım. Warren Edward Buffett, Amerikalı iş adamı olup, 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biridir. Yatırımlarında ilk hissesini daha on bir yaşında sattığı sakız, meşrubat ve 5 yılda biriktirmiş olduğu 120 dolar ile başlamış olup ilk karı beş dolardır. Uzun yıllar boyunca süren istikrarlı performansıyla birlikte Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır. Buffett 89 yaşında 2020 yılında toplam net servet değeri 71 milyar dolar değerinde olup dünyanın en zengin 4. kişisidir. Buffet’in iş hayatındaki mütevazı yaşam tarzı ve yatırımlarındaki uzun yıllar boyunca süren başarısıyla birlikte kullandığı stratejileriyle teşvik etmesi, onu girişimcilik ve finans dünyasında önemli bir yere çıkartmıştır.

Buffet’ın 5/25 kuralı stratejisini şu şekilde açıklamaktadır.

  • Hayatta en çok yapmak istediğin 25 şeyin listesini yap
  • Senin için daha önemli ve daha öncelikli olan 5 tanesini daire içine al
  • Listedeki diğer 20 şeyi unut ve asla enerjini onlara harcama
  • Tüm odağını, enerjini ve planlamanı listedeki 5 şeyi gerçekleştirmek için kullan
  • Aksi taktirde, en önemli 5’ten uzaklaşacaksın.

1. Adım: Hayatta En Çok İstediğin 25 Şeyin Listesini Yap

Üniversite zamanı hayatın en muhteşem ve kıymetli zamanlarındandır. Peki, bu öğrencilik zamanı nasıl değerlendiriliyor. Mezun olduktan sonraki hayatta mutlu olunabilecek şeyler için; Çaba sarf ediyor muyuz? Yoksa eğitim hayatını derslere gidip gelmekle mi harcıyoruz? Burada üniversite öğrencisinin eğitim ve kariyerindeki başarısına etki edeceğini düşündüğüm 25 maddelik liste hazırladım. İş ve sosyal hayatında başarılı ve üretken olabileceğini düşündüğün listeni hazırlayabilirsin.

2. Adım: Senin İçin Daha Önemli Ve Daha Öncelikli Olan 5 Tanesini Daire İçine Al

Hazırlamış olduğun listede, gerek iş hayatında gerekse eğitim hayatında sana en fazla değeri sağlayacak ve senin için öncelik arz eden 5 tanesini daire içine al.

3. Adım: Listedeki Diğer 20 Şeyi Unut Ve Asla Enerjini onlarla Harcama

4. Adım Tüm Odağını, Enerjini ve Planlamanı Listedeki 5 Şeyi Gerçekleştirmek İçin Kullan

Hayatımızda, zamanında vereceğimiz kararlarımız bizleri başarılı kılacaktır. Burada en değerli kaynağımız olan zamanımızı etkin ve verimli kullanmamız gerekmektedir. Neden acaba bütün hedefler bir anda gerçekleştirilmek istenmektedir? Hepsinden azar azar yapıp merdivenin son basamağına hızlıca tırmanmak istiyoruz? Ama bilmiyoruz ki; burada sadece kendimizi meşgul ettiğimizi, bu şekilde hedeflerimize hızlıca ulaşamayacağımızı, daha az verim alacağımızı…

Warren Buffett’ın yaklaşım ve yönteminde 5/25 stratejisine göre;
“Yapman gereken, en önemli 5 hedefin için uğraşmak, kalan 20 şeye dikkat, zaman ve enerjini ayırmamak. Bu 5 hedefine ulaşmadan kalan 20 hedefe yönelmemektir.”

5.Adım: AKSİ TAKDİRDE, EN ÖNEMLİ 5’TEN UZAKLAŞACAKSIN. DÜNYADA VAKTİN DAR

Kendimizi geliştirmek ve başarılı olabilmek için onlarca farklı planlar yapıp uygulamaya çalışmaktayız. Fakat bir şeyler üretmek yerine sadece kendimizi meşgul ettiğimizi görüyoruz. Yapılacaklar listemiz dolup taştığında karşılaştığımız karmaşa, çoğu hedeflerimize ulaşma yolunda başarısız olmamıza sebebiyet olabiliyor. Bu yüzden Buffett’ın üretkenlik ve başarıdaki 5/25 yaklaşımıyla, önceliklendirme doğrultusunda asıl hedeflerimize etkin ve verimli bir şekilde ulaşabiliriz.

Daha Fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr ve https://www.instagram.com/butceci/?hl=tr

Yoruma Kapalı