Tunç Şatıroğlu, 5 Soru 5 Cevap

Analist, Tunç Şatıroğlu

Bullekon Ailesi olarak, Analist, Kanalfinans Kurucusu  Tunç Şatıroğlu ile 5 Soru 5 Cevap çalışmamız kapsamında finansal okuryazarlık, kripto paralar, kendimize yatırım yapma alanında geliştirme, yatırımcıların spekülasyon ve manipülasyondan korunması ve sosyal medya konularında çok değerli bir sohbet gerçekleştirdik.Sayın Tunç Şatıroğlu Beye değerli zamanını ayırıp sorularımızı yanıtladığı ve ekstradan bir sorumuzu daha cevapladığı için çok teşekkür ederiz.

Kanalfinans websitesi

1-Finansal Okuryazarlığımızı geliştirmek için neler yapmalıyız?

Araştırma raporlarını okuyup anlamaya çalışmak, bilmediğiniz terimleri internetten araştırıp bulmak finansal okuryazarlığınıza çok katkıda bulunacaktır. İşletme veya finans alanında bir eğitimi olmayan ancak raporları okuyup anlamaya çalışarak işi öğrenmiş ve çok başarılı olmuş analist arkadaşlarımız vardır.

2- Sizce kripto paralar bir yatırım aracı mıdır?

Kripto paralar yatırım aracı değildir, spekülasyon aracıdır. İstanbul’a geldiğinde Chris Skinner’a sordum “Bitcoin, geleceğin parası mı yoksa kafamız mı iyi?” dedim. Kendisinin sorusuydu. O da bana “Bitcoin spekülasyonun geleceğidir” diye cevap vermişti. Yani yatırım için değil spekülasyon için alıp satmalısınız.

3- Kendimizi yatırım yapma alanında geliştirmek için ne önerirsiniz?

Öncelikle kendinizi tanımalısınız. Yatırımcı mısınız yoksa spekülatör müsünüz? Eğer spekülasyon yapacaksanız teknik analizi ve risk yönetimini öğrenmelisiniz. Bunları bilmeden spekülasyon yapmak size para kaybettirecektir. Yatırımcıysanız o zaman aldığınız şeyin gerçek değeri (fair value veya intrinsic value) hakkında iyi bir bilginiz olmalı. Sadece fiyatı artacak diye bir şeyi alıyorsanız spekülatörsünüz. Böyle olduğunuzu bilmeden spekülasyon yapıyorsanız kaybedersiniz. Aldığınız şeyin gerçek değerinin piyasa değerine göre ucuz olduğunu anlayabiliyorsanız, o zaman alıp tuttuğunuzda günün birinde değerleneceğini biliyorsunuzdur. Burada vade konusunda bir şey söylemek mümkün olmadığı için ihtiyacınız olmayan paranızın bir kısmıyla uzun vadeli yatırım yaparsanız. Bu iki farklı yaklaşımı anlamak ve buna göre bir yol çizmeniz lazım.

4- Yatırımcıların piyasadaki spekülasyonlardan veya manipülasyonlardan korunması için yapmaları gerekenler nedir ve ne tavsiye edersiniz?

Piyasalarda her zaman spekülasyon olur o nedenle spekülasyondan korunmak için uzun vadeli yatırımcı olmak gerekir. Manipülasyondan korunmak için iki şeye dikkat etmelisiniz. Öncelikle işlem hacminin sığ olduğu enstrümanlardan uzak durmalısınız çünkü bunlarda manipülasyon yapılması kolaydır. İkinci olarak işlem hacmi yüksek olsa da fiyat oynaklığı çok yüksek olan varlıkları alıp satmanızı tavsiye etmem. Çünkü buralarda da haber akışıyla manipülatif hareketler olabilir.

5-Twitter gibi sosyal medyalarda özellikle borsa ve kripto para alanında kullanıcı sayısı çok fazla arttı bu konu hakkındaki düşünceniz nedir ?

Alınıp satılabilen bir şeyin fiyatı sürekli artıyorsa ilgi de artar. Tam tersine fiyatı sürekli düşüyorsa da ilgi azalır. Bu trendin aramalarda ve sosyal medya da kendini göstermesi doğaldır.

6-Sosyal medyalarda kripto para, borsa gibi konularda paylaşım yapılınca, çok ağır eleştiriler gelebiliyor. Bu durum sizin motivasyonunuzu düşürüyor mu?

Sosyal medyada her konuda az sayıda gürültücü hesap sinir bozucu olabiliyor. Ancak genele baktığınızda bunlar istisna olduğunu görüyorsunuz. Benim videolarım ortalama yüzde 97 oranında beğenilir. Dünyanın en güzel müziğinin olduğu bir video bile en fazla yüzde 98 oranında beğenilir. Yani her zaman yüzde 2-3 oranında asla mutlu edilemeyen bir kesim vardır. Engelleyip geçerim.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.