TEMA Vakfı – Doğayı Koruma Çatısı

TEMA Vakfı Logo

Bu hafta ülkemizden bir hikayeyle geldik. Kişisel kazançlardan bağımsız, doğayı ve doğaya ait olanı koruma amacıyla kurulan ve ilerleyen bir sivil toplum kuruluşunu anlatacağız. Adına ve işlerine aşina olduğumuz TEMA Vakfı, kurucuları, amaçları, yaptıkları ve yapacaklarıyla bu haftanın konuğu.

TEMA Vakfı Kuruluşu ve Kurucuları

TEMA Vakfı

TEMA yani açık ismiyle Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı 11 Eylül 1992’de İstanbul’da kuruldu. Kurucuları Hayrettin Karaca  ve Nihat Gökyiğit olan vakıf, bir sivil toplum kuruluşudur.

Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922’de Bandırma’da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra babasının 1917’de kurduğu ‘Çift Geyik Karaca’ isimli giyim markasında çalışmaya başladı. Gerçek bir doğa ve edebiyat aşığı olarak sanayici olmayı pek istemese de babasına karşı çıkmadı. Ve bu firmayla ihracatta lider olup, büyük başarılara imza attı. 1980’de Türkiye’nin ilk özel arboretumu olan ‘Karaca Arboretumu’nu kurdu. Seneler içinde yaptığı yurt içi ve dışı gezilerde botanik bahçelerini inceledi ve çeşitli tohumlar topladı. Bugün, Karaca Arboretumu, dünyaca bilinen, içerisindeki 14.000 tür ile ciddi bir gen havuzuna sahip bir botanik bahçedir. Fakat onun doğaya yaptıkları bununla sınırlı kalmayacaktı. 1992 yılında Nihat Gökyiğit ile birlikte TEMA Vakfı’nı kurdu. Gerek bu vakıftaki çalışmaları gerek bireysel çalışmalarıyla ülkemizde ve dünyada birçok ödül aldı. Ölümüne kadar TEMA Vakfı’nda Kurucu Onursal Başkan olarak yer aldı. Genç nesillere doğa sevgisinde örnek ve öncü oldu. ‘Toprak Dede’ olarak da bildiğimiz Hayrettin Karaca, 22 Ocak 2020 tarihinde vefat etti.

Ali Nihat Gökyiğit, 23 Şubat 1925 tarihinde Artvin’de doğdu. İlk ve orta okulu burada tamamladı. Lise eğitiminde yabancı dile önem veren babası, onu Robert Koleji’ne gönderdi. Okuldan arkadaşı Feyyaz Berker ile lise mezuniyeti sonrası Michigan Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği  üzerine lisans eğitimi aldı. Okul yıllarını birlikte tamamladıktan sonra Amerika’da bir süre çalıştılar. Tekrar Türkiye’ye döndükten sonra 1957’de adını teknoloji ve fen kelimelerinden alan ‘Tekfen Holding’i kurdular. 1997’de ise ‘ANG Yatırım Holding’i kurdu. Sektöründe çalışmalarına devam eden Gökyiğit, doğaya karşı duyarlı duruşunu daha etkili hale getirmek istedi. 1992’de Hayrettin Karaca ile birlikte TEMA Vakfı’nı kurdu. Kurduğu vakıf ve holdinglerde Kurucu ve Onursal Başkan olan ‘Yaprak Dede’ ismiyle de bilinen Gökyiğit, ülke ve dünya çapında birçok ödülün de sahibidir.

TEMA Vakfı Amaçları ve Projeleri

TEMA Vakfı, ilk etapta, çölleşme ve erozyon tehlikesiyle karşı karşıya olan ülkeyi korumak amacıyla kuruldu. ‘Türkiye Çöl Olmasın’ sloganıyla çalışmalara başladılar. Halka ve karar merciilerine erozyonla mücadele yollarını anlattılar. Doğal varlıkları korumanın tedbirlerle mümkün olduğunu aktardılar. Tehlikenin boyutunun halka anlatılmasında önemli rol oynadılar. Kısa sürede gönüllüler ve bağışçılarla büyüyen vakıf, doğa, toprak, iklim gibi toplumu ve bireyi ilgilendiren birçok konuda farkındalık oluşturdu. Genç, yaşlı birçok insanın çevre bilinci kazanmasında öncülük etti.

TEMA Vakfı sayesinde Türkiye’de Mera ve Toprak yasaları çıktı. 18,6 milyon fidan ve 700 milyon meşe palamudu ekildi. 4 milyon çocuk doğa eğitimleri ile çevre bilincine kavuştu. İstanbul merkezli olan vakıf, 81 ilde ve bu illerde 370’den fazla ilçede temsilciliklere sahip. Doğa için çalışmaya devam eden vakıf, her geçen gün artan gönüllülerin ve bağışçıların desteğiyle Toprak Dede ve Yaprak Dede’nin izinden gidiyor.

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/steve-cohen-yatirim-dunyasinin-sanatsever-milyarderi/

Tags: No tags

Yoruma Kapalı