Steve Cohen : Yatırım Dünyasının Sanatsever Milyarderi

Steve Cohen

Steve Cohen, hem yatırım dünyasında hem sanat dünyasında bilinen bir isim. İki alanda da gündemi takip ediyor ve yeni olanı yakalıyor. Güncel serveti Forbes verilerine göre 16 milyar $ olan Cohen, kripto para borsasına da olumlu bakıyor. Fiyatına takılmadan portföyünde bitcoine geniş yer açan Cohen, her durumda kazançlı çıkacağına inanıyor. Sanat ve yatırım alanında hamleleriyle merak uyandıran Steve Cohen’in hayatına bakalım.

Steve Cohen Eğitimi ve Kariyeri

Steve Cohen

Steven A. Cohen 11 Haziran 1956 tarihinde New York’ta doğdu. Babası tekstil sektöründe çalışıyordu. Annesi ise piyano öğretmeniydi. Yedi kardeşin üçüncüsüydü. Lise öğrencisi iken poker ve bahis oynamayı severdi. Aynı zamanda okulun futbol takımınında da oynadı. Bu oyunlar ona risk almayı öğretti. 1978 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nden Ekonomi dalında diplomasını aldı.

Üniversite mezuniyeti sonrasında Wall Street’te Gruntal & Co.’da çalışmaya başladı. İlk iş gününde 8000 $ kar elde etti. Birkaç yılın sonunda günlük 100.000 $ kar elde etmeye başladı. Daha sonra altı kişilik bir ticaret grubunu yönetmeye başladı. Portföyü 75 milyon dolardı. Gruntal & Co.’da bu portföyü 1992 yılına kadar yönetti.

1992’de ilk işinden ayrılan Cohen, kendi 10 milyon dolarlık sermayesinin yanına 10 milyon dolar dış sermaye desteğiyle bir hedge fonu olan ‘SAC Capital Advisor’ şirketini kurdu. Şirketin ismi, ‘Steven A. Cohen’in baş harflerinden türetilmişti. Yüksek riskli ve yüksek kazançlı ticaret stratejileri ile bilinen Cohen, kısa sürede şirketiyle öne çıktı. 2003’te New York Times ‘’SAC, sıkı ve hızlı ticaret yapan, en büyük hedge fonlarından biridir.’’ yazdı. 2009 yılında Cohen, şirketinde 14 milyar $ yönetiyordu.

Fakat 2012’de eski SAC yöneticilerinden birinin adının geçtiği bir bilgi sızdırma sorunuyla karşılaştı. Hakkında açılan dava 2016 yılının Ocak ayında sonuca kavuştu. Şirketi kapatan Cohen, 2 milyar dolar para cezası ödedi. Ayrıca Cohen’in 2018’e kadar yatırımcı parası yönetmesi yasaklandı. 2014 yılında, dava sürerken, Cohen, erken aşama yatırımlar yapan bir risk sermayesi fonu olan ‘Point72 Asset Management’ ı kurdu. Cohen, halen bu şirkette çalışmaya devam ediyor.

Cohen, 2012’de New York Mets of Major League Baseball’un %8 hissesine sahip oldu. Zamanla hissesini arttıran Cohen, 6 Kasım 2020’de resmi olarak takımın yeni sahibi olmak için Sterling Equities ile anlaşmayı kapattı. Cohen ayrıca Twitter’da da aktif olarak, Mets beyzbol deneyiminin nasıl geliştirileceği konusunda hayranlardan öneriler alıyor. Aynı zamanda Major League Baseball ile ilgili haberler hakkında görüşlerini aktarıyor.

Steve Cohen Sanat Koleksiyonu

Steve Cohen Art

Cohen, yatırım dünyasının yanında sanatla da yakından ilgileniyor. Gerçek bir sanat tutkunu olan Cohen’in yaklaşık 1 milyar $ değerinde bir koleksiyonu var. Koleksiyondaki İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın Pablo Picasso’nun heykeli ve Damien Hirst’in formaldehit içinde yüzen dev bir köpekbalığı eseri en dikkat çeken parçalardandır. Ayrıca Cohen, Metropolitan Sanat Müzesi’ne, El Museo del Barrio’ya, Guggenheim Müzesi’ne ve son olarak Modern Sanat Müzesi’ne yaklaşık 50 milyon dolar bağışladı.

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/starbucks-kahve-kokan-ucuncu-durak/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.