Şirketler Neden Halka Arz Olur?

Bu yazımda size aslında her yatırımcının merak ettiği şirketler neden halka arz olur konusunu anlatacağım. Son yıllarda borsamıza artan ilgi sebebiyle halka arz konusu çok popüler olmuştur. 2021 yılında 52 şirket halka arz olmuştur. Aslında bu rakama baktığımız zaman halka arzların ne kadar popüler olduğunu görüyoruz. Çünkü 2020 yılında 8 şirket ve geçtiğimiz 7 yılda da toplam 47 şirket halka arz olmuştur.

Şirketler Neden Halka Arz Yaparlar?

Neden Halka Arz

Şirketlerin çoğu yıllar önce düşük sermayeler ile kurulmuş kuruluşlardır. Her zaman bir girişimcinin inandığı bir fikir olur ve sonrasında fikri bir işe dönüştürmek ister. Başlarda düşük sermaye ile bunu hallede bilirken ilerleyen yıllarda işlerin büyümesi sebebiyle bu sermayenin artması veya yatırım bulunması gerekir. Tabi ki bu fikir oluştuktan sonra diğer gereklerin yanına ofis, fabrika, çalışan, ham madde ve daha bir sürü şey gerekebilir. Bunlar da para ile olacak şirketlerdir. Yani yüksek miktarda sermaye gerekir.

Bir şirket sermayesini hisse satarak ve borç para alarak sağlayabilir. Borç para almak şirketler için ileri de çok büyük sorunlar oluşturabileceği  gibi alacağı kredi miktarı için de birçok varlığını ipotek ettirmesi gerekebilir. Ek olarak da faiz kısmı da şirkete ek bir gider de sağlayacaktır. Bu yüzden birçok şirket için hisse satışı yapmak tercih edilen bir yol olmuştur. Bu nedenle şirketler genellikle ilk başata melek yatırımcı, arkadaş vb. kişilere hisse satışı yapmaktadırlar.  Fakat şirketler daha fazla sermayeye erişmek için ve banka kredilerinden alacakları miktardan daha fazla sermayeye ihtiyaç duyabilir. İşte bu duyulan sermaye ihtiyacını da halka arz olarak sağlamaya çalışırlar. Aslında işin özü budur. Halka arz olurken de şirketler bu sermayeye neden ihtiyaç duyduklarına açıklayan ve bu gelen parayı nerede kullanacaklarını açıklayan bir izahname hazırlar. Bu izahnameyi biz yatırımcılar okuyarak şirketin neden halka arz olduğunu öğrenebiliriz. Mesela borç ödemek için olabilir, yeni yatırımlar için olabilir. Bu örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz. Tabi ki her şirket istediği zaman halka arz olamaz. Bunun için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlara Mevzuat üzerinden ulaşabilirsiniz.

Halka Arzda Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları öğrenmek için buraya tıklayınız.

Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın 🙂

Yoruma Kapalı