Hisse Senedi Türleri

Bu yazımda size hisse senedi türleri ni anlatacağım. Hisse senetlerini  yatırımcılar genelde sadece borsa da işlem görenler olarak düşünür. Arz-talebe göre fiyatı belirlenen veya gelecek haberlerden etkilenerek fiyatları artacak veya azalacak olarak görürler. Aslında işin aslı çok farklıdır. Bir yatırımcı borsada işlem yapmak istiyor ise o hisse senedinin hangi tür olduğunu mutlaka bilmelidir. Şimdi gelin türleri detaylı olarak öğrenelim.

Büyüme Hisseler ve Değer Hisseleri

Büyüme hisseleri bir yatırımcının portföyünü inanılmaz boyutlara ulaştırabilecek hisse senetleridir. Adından da anlaşılabileceği gibi zamanla Pazar payını arttıracak ve pazarda önemli bir oyuncu olma potansiyeli olan şirketler olarak geçer. Bu hisse senetlerini bulmak için geleceğin sektörlerini veya bulunduğu sektörde inovatif çalışmalar yapan şirketleri bulmanız gerekir.

Değer hisse senetleri se, piyasada güçlü bir Pazar payı olan ve hisse fiyatı beklenenin altında olan hisse senetleridir. Bu şirketler özellikle ekonomik toparlanma döneminde iyi performans gösterirler.

Temettü Hisseleri

Adından da anlaşılacağı gibi bu hisse senetleri düzenli temettü ödeyen, gelirlerini yatırımcıları ile paylaşan şirketlerdir. Diğer hisse senetlerine göre daha az volatil yapıya sahip olan bu senetler, genelde riskten kaçınan yatırımcıların tercihi olur.

Blue Chip Hisse Senetleri (Mavi Çip)

Bu hisse senetleri piyasada köklü şirketlerdir.  Güvenli kazanç elde etme elde ve sektöründe lider olma özelliği taşıyan bu şirketler, başarılı bir sicile sahiptirler. Özellik belirsizlik döneminde yatırımcıların tercihi olurlar.

Döngüsel ve Döngüsel Olmayan Hisse Senetleri

Bu bölümü bir başka yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Buraya tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz. Kısaca  anlatmak gerekirse, döngüsel hisse senetleri ekonominin performansından doğrudan etkilenen şirketlerdir. Döngüsel olmayan hisse senetleri ise ekonomik koşullardan etkilenmeyen hisse senetleridir.

Savunma Hisse Senetleri

Özellikle riskten kaçınan yatırımcılarının tercihi olan bu hisse senetleri, çoğu ekonomik koşuldan etkilenmeyen ve her borsa ortamında tutarlı gelir sağlayan şirketlerdir. Şirketler genelde temel ürün, ihtiyaç ürünleri, sağlık ve kamu hizmeti satarlar.  Bu şirketlerden kimileri döngüsel olmayan hisse senedi de olabilirler.

Halka Arz Hisse Senetleri

Halka arzı son 1 sene içerisinde gerçekleşmiş olan hisse senetleridir. Halka arza katılmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın 🙂

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.