GAP Nedir?

Bu yazımda size sermaye piyasalarında oluşan fiyat boşlukları yani GAP ’ten bahsedeceğim. Son yıllarda kripto paralarda yatırımcı sayısının artması sebebiyle GAP konusunda büyük bir eksiklik mevcuttur. Bunun sebebi de kripto paraların 7/24 işlem görüyor olması ve çok nadir zamanlarda fiyat boşluklarının görülüyor olmasıdır. O zaman fiyat boşluğunun tanımını yapalım.

Fiyat Boşlukları (GAP): Hisse senedi, emtia vb. ürünlerin açılış seansları sırasında yukarı veya aşağı yönlü boşluk bırakarak fiyatının belirlenmesine denir.

Fiyat Boşlukları (GAP) Neden Oluşur?

Ürüne oluşan talebi ani arttıracak ve azaltacak durumlarda olur. Örneğin; hafta sonu gelen bir haber bir hissenin/ürünün veya endeksin değerini arttırıp azaltabilir. Böylece GAP’li açılış olur.

Fiyat Boşlukları Çeşitleri

Olağan Boşluklar: İşlem gününün açılış zamanında olur, kapanma eğilimindedir.

Kaçış Boşlukları: Fiyatın destek, direnç, trendden kurtulmak için oluşturduğu boşluktur. Haberlerin yoğun olduğu zamanlarda görülür.

Ölçüm Boşlukları: Ralli ortalarında görülür.

Tükeniş Boşlukları: Trend sonlarında karşımıza çıkar.

Mum Formasyonları İle İlişkisi

Mum formasyonlarını anlattığımız derslerde özellikle bu tarz mumlar görülmez diye çok fazla itiraz gelmektedir. Bunun sebebi de yatırımcıların kripto paralarda yatırım yapmasıdır. Birçok mum formasyonu boşluklar aracılığı ile oluşur. Bu oluşan mum formasyonları de bize fiyatların yükselip yükselmeyeceğini belirtir. Bu nedenle piyasada işlem yaparken mum formasyonlarının hepsini ezbere bilmeniz gerekir. Örneğin, Yutan Boğa mum formasyonu olduğu zaman ne olur, Delen Mumlar görüldüğü zaman ne olur gibi. Aşağıdaki örnekte Yutan Boğa Mum formasyonu örneğini görebilirsiniz. Fiyatlar kapanış fiyatının (Kırmızı Mum) boşluklu olarak aşağıda açılır ve sonrasında da boşluğu kapatarak kırmızı mumu içine alacak şekilde yeşil bir mum oluşturur. Bu bize fiyatların yükseleceğini işaret eder.

Fiyat Boşlukları (GAP) İle İşlem Nasıl Yapılır ?

Fiyat boşlukları genellikle aynı gün içinde veya belirli bir süre geçtikten sonra kapanma eğilimindedir. Yani yukarı yönlü bir boşluk oluştu ise ilerleyen zamanlarda piyasa bu boşluğu kapatmak isteyecektir diyebiliriz. Fakat çok uzun zaman sonra da bu gerçekleşebilir çok kısa sürede de. Zaten bu kapatma isteğinden dolayı da Mum Formasyonları karşımıza çıkar.

ÖNEMLİ NOT!: Her oluşan boşluk kesin kapanacaktır diye bir şey yoktur. Birçok endekste 20-30 yıl önceden oluşmuş boşluklar hala durmaktadır.

Bu yazımda size Fiyat Boşlukları (GAP) ile işlem yapmanın inceliklerini anlattım. Tekrar ediyorum bu tarz bir işlem stratijisini uygulamak için Mum Formasyonlarını ezbere bilmeniz veya hepsinin gözünüzün önünde olması lazım. Hiçbir formasyon %100 güvenilir değildir ve kesinlikle riskinizi yönetmeyi unutmayın.

Yazı serimizin devamı gelsin istiyorsanız, istediğiniz konuları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir Önceki Strateji Yazımı Okumak İçin Buraya Tıklayınız.

Bullekon Grafik ve Mum Formasyonları Posteri için buraya tıklayınız.

Bullekon Geniş Kapsamlı Teknik Analiz Eğitimi İçin Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.