Boğa Piyasası İçin Stratejiler

Bu yazımızda size Boğa Piyasası ndan ve yatırım stratejilerinden bahsedeceğiz. Daha önceki yazımda size ‘’ Ayı Piyasası Stratejileri’’ ni detaylı olarak anlatmıştım. Tekrar hatırlamak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi gelin Boğa Piyasasına odaklanalım.

Yazımıza başlamadan önce YouTube kanalımıza abone olursanız çok seviniriz…

Boğa Piyasası

Boğa Piyasası

Tanım olarak hisse senedi fiyatların %20’lik 2 düşüş gerçekleştirmesinden sonra %20 artması olarak tanımlanır. Bu tanım genellikle hisse senetleri için kullanılmış olsa da tahvil, emtia, para birimi veya gayrimenkul gibi her ürün için kullanılabilir. Boğa piyasası aylar da sürebilir yıllarda sürebilir. Bu nedenle belli bir süresi vardır demek doğru olmaz. Boğa piyasalarını tahmin etmek görüldüğü kadar kolay bir olay değildir, genellikle yatırımcılar boğa piyasasına giriş olduktan sonra fark ederler. ABD piyasalarında 2003-2007 yılları arasını boğa piyasası olarak kabul edebilir. 2008 kriz itibari ile de çok büyük düşüşler yaşadığını görebiliriz.

Boğa piyasaları karşımıza ekonominin güçlendiği zamanlarda, güçlü olduğu dönemlerde veya şirket kârlarındaki artışla aynı zamanda oluşur. Bu nedenle bu temel verileri izlemek çok önemlidir. Aynı zamanda  şirketleri halka arz sayısı da artar. Bunu da bir ölçü olarak alabilirsiniz. Boğa piyasası sırasında yatırımcılar iyimser olurlar ve hisse senetlerinden kazanç sağlamak isterler. Ama herkes iyimser ise de dikkatli olmak da yarar vardır.

Boğa Piyasası Stratejileri

Al ve Tut

Bu stratejisi kullanan yatırımcılar piyasa zamanının piyasayı zamanlamaktan daha iyi olduğunu düşünürler.Bu strateji de alınan hisse senedi uzun süre unutulur. Ağırlıklı olarak  Temettü yatırımcılarının kullandığı bir stratejidir. Buradaki ana fikir uzun vadeli getirilerin kısa vadeli piyasa oynaklığını yeneceği üzerine kuruludur. Finans piyasasında da bu tarz portföylere tembel portföyler denir. Burada önemli olan hisse senetlerin iyi seçilmesidir. Bunun için temel analiz metodu ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Temel Analiz Eğitimi İçin Buraya Tıklayınız…

Kademeli Al ve Tut

Bu strateji bir önceki stratejimize çok benzemektedir. Tek farklı yatırımcı almaya karar verdiği şirketi fiyatı artsa bile almaya devam etmesidir. Yatırımcılar burada hisseden belirli bir lot miktarı belirlerler ve ne olursa olsun almaya devam ederler.

Düzeltme Stratejisi

Boğa piyasası sırasında hisselerde aşırı alım nedeniyle fiyat şişmeleri olabilir. Bu fiyat şişmelerini de genellikle düzeltmeler izler. Yatırım yapacağı hisseyi bulan yatırımcı, düzeltmeler esnasında lot miktarını arttıracaktır. Boğa piyasasının da devam edeceğini düşünürsek hisseleri düzeltmeden sonra yeni en yükseler yapacaktır diyebiliriz.

Trade

Yatırımcılar boğa piyasalarında hızlı işlem yaparak yani trade yaparak da para kazanabilirler. Bu strateji biraz agresif bir yöntem olarak geçer. Tamamıyla teknik göstergelere odaklanılan bu sistemde formasyonlar ve indikatörler sat verdiği zaman açığa satarla,r al verdiği zamanda sistem bozulana kadar hisseleri tutmaya devam ederler. Teknik Analiz Eğitimi İçin Buraya Tıklayınız.

Boğa piyasası yazımızın sonuna geliyoruz, bir sonraki yazılarımızdan ilk haberdar olmak için sitemize abone olmayı da unutmayın…

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.