Ayı Piyasası İçin Stratejiler

Bu yazımda size ayı piyasası ile karşılaştığınız zaman neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Öncelikle borsalar ayı piyasası ‘nın tanımı şöyle yapılır. Varlık fiyatlar gördüğü en yüksekten en az %20 düşmüş olması gerekir. Kripto paralarda bu rakamı biraz daha yukarı çekebilirsiniz. Ama diğer varlıklarda bu durum böyledir. 

Bu konudaki videomuzu izlemek için buraya tıklayınız.

Ayı piyasası yatırımcılar için biraz zorlu bir ortamdır. Kimse ayı piyasası ile karşılaşmak istemez. Fakat piyasalar ile ilgileniyorsanız maalesef karşılaşmaktan başka çareniz yoktur.  İllaki 3-4 kere ayı piyasasına denk gelirsiniz. Biz de zaten bu piyasalar özellikle ekonomi ve borsada olduğu zaman kriz geldi diyoruz. Ortalama olarak Dünya’da her 4-5 yılda bir kriz olmaktadır. Bunu da göz ardı etmeyin. Hep kötü haber verecek değiliz. Ayı piyasalar her zaman son bulur ve sonrasında fiyatlar her zaman gördüğü yükseklerin daha da yukarısına çıkar. Bu sebepten büyük yatırımcılar ayı piyasalarında yatırım yapmayı severler.

Ayı Piyasası

 Şimdi gelin yapılması gerekenlere bakalım.

Korkmayın

Bir kere ayı piyasası ile karşılaştıysanız asla korkmamanız lazım. Bu işi doğası gereği bu olacaktı ve oldu da. Ama piyasalar her zaman ekonomik sıkıntılara, olaylara veya olumsuzluklara rağmen hep yükselmeye devam etmiştir.  Aslında büyük bir sıkıntı olarak görülen sizin için fırsat olabilir unutmayın.

Dolar Maliyet Ortalaması İle Birikim

Ayı piyasaları bazen öyle fırsatlar verir ki…. Borsada o fiyata asla alamayacağınız hisseleri almanızı sağlar. Eğer fiyattan bağımsız olarak dolar maliyet ortalamasını kullanarak yatırım yapıyorsanız, zaten o hisseleri çok ucuza yakaladınız demektir. Böylece de ayı piyasası sizi hiç ilgilendirmiyor olur.

Umursama

Ayı piyasası olduğu zaman hiç umursamayın. Hiçbir şey olmuyor gibi davranın. Çünkü ayı piyasası ile savaşmak sizi çok fazla sıkıntıya sokabilir. Unutmayın 1 ayda yükselen hisse ayı piyasasında büyün yükselişlerini tek günde alabilir.  Bu yüzden bazen hiçbir şey yapmamak daha iyidir.

Doğru Çeşitlendirme

Portföyünüzü doğru bir şekilde çeşitlendirmeniz gerekiyor. Bunun için doğru çeşitlendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

Gece Sizi Rahat Uyutacak Miktar İle Yatırım Yapın!

Yatırım yapmak gelecek için çok önemlidir. Fakat eğer yatırım yaptığınız miktar sizi uyutmuyorsa o yatırımdan pek hayır gelmez. Aksine kısa sürede kaybedersiniz. Bu nedenle her zaman kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktar ile yatırım yapmalısınız.

Ayı Piyasası Fırsatları

Ayı piyasaları bazen öyle fırsatlar verir ki…. Borsada o fiyata asla alamayacağınız hisseleri almanızı sağlar.Tabi ki hangi hisseyi neden ve niçin alacağınızı çok iyi araştırmış olmanız lazım. Temel ve teknik analizini çok çok iyi yapmalısınız ki hissenin gerçekten ucuz olup olmadığını anlayabilesiniz. Aslında yatırımcılar en büyük paralarını ayı piyasalarından sonra kazanmışlardır. Ayı piyasasında topladıkları hisseler sayesinde…

Açığa Satış

Piyasalar çift yönlü olduğu için açığa satış yaparak düşüşlerden para kazanabilirsiniz. Tabi ki düşüşün geleceğini de önceden tahmin etmeniz gerekiyor. Açığa satışı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Teknik Analiz Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız.

Temel Analiz Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız.

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın 🙂

Yoruma Kapalı