Zayıf bir cüzdana karşı 7 çare

Antik Babil bugün bildiğimiz ve anladığımız finans dünyasının temel prensiplerinin oluşturulduğu yer.

Antik dünyadaki en zengin şehir olan Babil’in sakinleri, zamanın en zengin toplumunu oluşturuyorlardı. Paranın değerini takdir ediyorlardı. Para kazanmak,parayı tutmak ve artan paralarını daha fazla kazanmak için kullanmak üzere temkinli finans prensiplerini kullandılar ve hepimizin arzusu olan geleceklerini garantileyecek zenginliği elde ettiler.

İşte bir zamanlar fakir bir genç olan fakat zengin olmanın ve refaha ulaşmanın yöntemlerini öğrenen Antik Babilin en zengin adamı Arkad’dan tavsiyeler

“Zayıf bir cüzdana karşı 7 çare”

1- Cüzdanınızı Şişmanlatın

Cüzdanınıza koydunuğunuz her on paranın sadece dokuzunu harcayın. O zaman cüzdanınız şişmanlamaya başlayacak ve elinizde ağırlaşması ruhunuzu da tatmin edecek. Bu tavsiye çok basit olduğu için hor görmeyin. Gerçeklik de işte bu kadar basittir.

2- Harcamalarınızı kontol edin

Belki de en kabul edilmiş harcamalar arasında azaltılabilecek veya çıkarılabilecek masraflar vardır. Bir bütçe planı yapıp sadece gerekli harcamalar için paranızı kullanmanız, gereksiz olan şeyleri çıkararak harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

3-Paranızı katlayın

Kazandıklarınızdan ve tasarruf ettiklerinizden kenara koyduğumuz paralar sadece bir başlangıç bu paralar üzerinden kazandıklarımız servetimizi oluşturacak. Biriktirdiğimiz paraları kazanç getircek ve kendini katlayacak şekilde değerlendirmeli ve yatırım yapmalıyız

4- Paranızı kayba karşı koruyun

İyi bir yatırımın ilk prensibi ana paranın güvende olmasıdır. Eğer ana paranızın kaybolma ihtimali varsa yatırım yapmak pek akıllıca olmaz. Sadece ana paranızın güvenli olduğu alanları yatırım yapmak mantıklı olacaktır.

5- Yaşadığınız yeri kâr edeceğiniz bir yatırıma dönüştürün

Kendi evinin sahibi olan kişi birçok iyi şeyden yararlanabilir. Böylece yaşam masraflarını azaltarak yatırım için daha çok para ayırabilir. Zayıf bir cüzdan için beşinci çare : Kendi eviniz olsun !

6- Geleceğiniz için gelirinizi garantileyin

Yıllar boyu güvende durabilecek bir yatırım ve kaynak yaratacak planlar yapmalısınız. Bunları öyle bir ayarlamalısınız ki kullanmaya ihtiyacınız olduğunda rahatça paraya çevrilebilsin. Bu amaçla ev, arsa alınabilir.

7- Kazanma kapasitenizi arttırın.

Zayıf bir cüzdana karşı yedinci ve son çare: kendi güçlerinizi besleyerek çalşmak ve daha bilgili olmak, daha çok beceri kazanmak ve kendine saygı göstermektir. Böylece dikkatle şekillendireceğiniz servetinizi gerçekleştirmek için gerekli özgüveni sağlayabilirsiniz.

Babilin en zengin adamı olan Arkad  hala geçerliliğini koruyan bu 7 tavsiyeyi zengin olmak isteyen herkese armağan ediyor. Birçok kişiye servet oluşturma yolunda yardımcı olan bu tavsiyeler size de yardımcı olacaktır.

Denemekte fayda var !

BONUS

“ Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve son torununuz bu dünyadan gittiğinde  hâlâ aynı güneş parlıyor olacak “

– BABİL’İN EN ZENGİN ADAMI

                                                                                                                 George S. Clason

 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.