Kripto Paraların Tarihi

Bu yazımda sizlere kripto paraların tarihi nden bahsedeceğim. Günümüzde kripto paraların popüler olması ile Bitcoine ilgi çok arttı.
Kripto paraların Satoshi Nakatomo’nun Bitcoin’i açıkladığı maili ile başladığı kabul edilmektedir. Bunun sonucu olarak da Bitcoin insanlar arasında ilk kripto para olarak kabul edilmektedir fakat kripto para çalışmaları Bitcoin’in çok öncesine dayanmaktadır. Bu yazımda size Bitcoin öncesi kripto para çalışmalarından bahsedeceğim.

Digicash

1990 Yıllarında daha internet yeni yeni hayatımıza girerken David Chaum tarafından yapılan çalışmadır. Çalışmanın amacı ödeme yapan kişinin alacaklının kimliğini tanımlarken, gönderenin (kendisinin) kimliğini gizleyen bir sistemdi. Bir diğer özelliği ise üçüncü bir taraf olmaksızın kişiden kişiye işlemleri ve aracıları yok ediyordu.
Chaum bu projeyi hükümetlere ve merkez bankalarına pazarlamak istedi ve bunun yollarını aradı. Bunun yolu olarak da Digicash lisansları çıkaracak, kendi para birimi karşılıklarını sağlayacak ve kurumlara satacaktı. Kurumlar da bu işlemleri onaylayacak ve sistemi güvenilir kılacaktı. Bu çerçevede Hollanda Hükümeti, Deutsche Bank, Advance Bank, Suisse Bank gibi kurumlarla anlaşma yaptı. Microsoft, Visa gibi şirketlerle görüşme yaptı. Fakat bu kadar çalışma ve anlaşma yapılan bir sistem bir anda dağıldı ve IPO hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Elektronik Para Sistemi

1990larda Sholem Rosen Citibank’a Elektronik Para Sistemi projesini anlattı. Projenin amacı tüm dünya için yeni bir para türü üretmekti. Citicorp’da araştırma laboratuvarı başında olan Paul Glaser bu fikirden çok etkilendi ve çok yüksek bütçe ayırdılar. Bu model e-nakitin bağımsız olmasını sağlıyordu. Kapalı bir transfer sistemi olmayıp dijital hale aktarılmış dolarların nakit bir şekilde kişiden kişiye gönderilmesini sağlayacaktı. Bu proje, işlemleri kalıcı bir şekilde kaydını tutuyor ve istenilen büyüklükte işlem görmesini sağlıyordu. Projenin sadece bankalar ile sınırlı kalması isteniyordu. Fakat bazı kurumlar ile anlaşma yapılmasına rağmen Digicash gibi aniden proje sonlandırıldı.

E-Gold

Bitcoinden önce internetin en başarılı para birimi olarak geçmektedir. Amacı hükümet kontrolünden bağımsız borsaların düşmesi ya da yükselmesinden etkilenmeyen bir para birimiydi. Fakat e-gold’un etik açıdan çok büyük sorunları vardı. Hırsızlar, saadet zincirleri hep e-gold ile çalışıyorlardı. Sonuç olarak proje sahibi Dougles Jackson lisanssız para sistemi ve kara para aklama tezgahı kurmak ile suçlandı ve proje de böylece bitti.

Bit-gold

Bit-gold hiçbir zaman yaratılmadı fakat Bitcoin ile çok büyük benzerlikleri vardı. Nick Szabo’nun fikriydi. E-gold, Digicash ve elektronik para birimi (sistemi) projelerinin aksine, Bit-gold merkezileştirilecekti. Bu projeye Bitcoin için başlangıç noktası ve Szabo’nun 2005 deki blog yazısında bitcoinin ana felsefi olarak görülen 2 fikirden bahsetti. Bunlar merkezileştirme ve enflasyona karşı dirençtir.

Özetlemek gerekirse Bitcoin öncesi birçok kripto para çalışması yapılmıştır ve Bitcoin bu çalışmalardan sonra ortaya çıkmıştır.

Teknik Analiz Eğitimi için buraya tıklayınız.

Kripto Paralar testi için buraya tıklayınız. 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.