KİTAP ÖNERİLERİ FODER

Kitap Önerileri FODER

Kitap Önerileri : Dünyada her zaman krizler olmaktadır ve bu krizlerin çıkış nedenleri hep birbirinden farklılık göstermektedir. Fakat bu krizler  olurken farklılık göstermeyen tek bir şey var, oda insanların parasını nasıl yönetebileceğini bilmemesidir veya başka bir deyişle Finansal Okuryazarlık seviyelerinin  az olmasıdır. Gelin bu durumu hep birlikte değiştirelim.   Finansal Okuryazarlığınızı geliştirmek için FODER’in önerdiği ve  Bullekon Ailesi olarak bizim de kesinlikle okumanızı tavsiye ettiğimiz kitapları sizler için derledik.

Geleceğe Yatırım

Gelecek yıllarda ülkemize yön verecek gençlerimizin finansal konularda bilinçlenmesi daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için oldukça önemli.

Gelecek yıllarda ülkemize yön verecek gençlerimizin finansal konularda bilinçlenmesi daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için oldukça önemli. Attila Köksal ve Hakan Osmanoğlu tarafından kaleme alınan Geleceğe Yatırım kitabı ile ergenlik çağına girmiş ve girmekte olan 14-18 yaş arasındaki gençleri paranın değeri ve önemi konusunda bilinçlendirmek, onlara tasarruf kavramını tanıtmak ve ileride birikimlerini nasıl değerlendirebileceklerini öğretmek hedeflenmektedir.

“Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri” kitabına https://bkm.com.tr/wp-content/uploads/2015/06/gelecege-yatirim.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri

Attila Köksal, Dr. İlknur Üner, Alparslan Budak, Murat Ergin ve Hakan Osmanoğlu’nun birlikte kaleme aldıkları kitap okuyuculara yaşam boyu tasarrufun ne denli önemli olduğunu ve emeklilikte rahat bir yaşam sürmek için neler yapmaları gerektiğini aktarmayı hedefliyor.

Attila Köksal, Dr. İlknur Üner, Alparslan Budak, Murat Ergin ve Hakan Osmanoğlu’nun birlikte kaleme aldıkları “Geleceğe Yatırım – Aileler İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri” isimli kitap okuyuculara yaşam boyu tasarrufun ne denli önemli olduğunu ve emeklilikte rahat bir yaşam sürmek için neler yapmaları gerektiğini aktarmayı hedefliyor. Yazarların kitapta vermeye çalıştıkları mesaj oldukça basit: Tutumlu olun, yaşamınız boyunca harcamalarınıza dikkat edin, birikim yapın ve yaptığınız birikimleri değişik yatırım araçlarına yayarak uzun vadeli bir perspektif ile değerlendirin.”

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un katkıları ile basılan kitabın tüm gelirlerini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladıklarını ifade eden Köksal, 2014 yılında Hakan Osmanoğlu ile birlikte “Geleceğe Yatırım – Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri” adlı bir kitapta ergenlik çağındaki gençlerin yaşamları boyunca finansal konularda dikkat etmeleri gereken konuları kaleme almıştı.

“Geleceğe Yatırım, Yarının Büyükleri İçin Tasarruf ve Yatırım Tavsiyeleri” kitabına buradaki  linkten ulaşabilirsiniz.

Cebinde Mucize Yarat – Özlem Denizmen

Özlem Denizmen, paranızı en iyi şekilde yönetmeniz ve cebinizde mucize yaratmanız için gereken formülleri sizin için yazdı. Paranızı iyi yönetin ki, hayatınızda her şey yolunda gitsin!

“Özlem, bir süredir ‘sosyal girişimci’ şapkasıyla sosyal ve görsel medyada çok başarılı bir şekilde yürüttüğü ‘finansal okuryazarlık’ projesini bu kitapla artık kalıcı hale getirdi. Böylece insanların günlük hayatlarında birçok karar almalarını gerektiren para ve bütçe yönetimi konusunda her an başvurabilecekleri önemli bir referans kaynakları, keyifli ve faydalı bir kılavuzları oldu. Özlem’in özellikle bir süredir medyada çok ses getiren programları için müthiş bir fırsat…”
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk

“Parasını doğru yöneten insanlar, hayatlarını da doğru yönetirler. Parayı yönetmek sürdürülebilir kalkınma için de önemlidir. Özlem Denizmen’in kitabı günlük hayattaki para konularına samimi bir dille ışık tutuyor.”
Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin

“Türkiye’nin en parlak girişimcilerinden ve medya yüzlerinden biri olan Özlem Denizmen tarafından yazılmış, para hakkında olağanüstü pratik bir kılavuz kitap. Özellikle tasarruf ve yatırım yapmanın özüne dokunan küçük hikâyelere ve aforizmalara bayıldım!”
Harvard Business School Prof. Tarun Khanna

“Kendinizi vicdan ile cüzdan arasında kaybetmeyeceğiniz bir kitap.” Yazar Sinan Yağmur

Kartlarınla Mucize Yarat – Özlem Denizmen

250 kilometre hızla giden kırmızı bir araba. Kaza yapıyor. Suçlu kim? Hızlı gidebiliyor diye araba mı, yoksa sürücü mü? Nasıl araba kullanmak için sürücü ehliyeti gerekiyorsa, kredi kartı kullanmak için de “ehliyet” lazım. Sizin ehliyetiniz var mı? Kredi kartını doğru kullanmayı biliyor musunuz?

“Tabii ki kredi kartı kullanmayı biliyoruz. İstediğin yerde limitin kadar alışveriş yapıyorsun. Sonra kasadaki görevliye kartı veriyorsun, o da pos makinesini sana uzatıp şifre yazdırıyor. En son olarak da fişini alıyorsun, iş bitiyor. Taksitlerin de bulunduğu ekstre her ay geliyor, onun da asgarisini ödeyip kartı kullanmaya devam ediyorsun. Hatta lazım olduğunda istersen ATM’den nakit bile çekebiliyorsun… Bunda bilmeyecek ne var?” diyorsanız elinizde tuttuğunuz bu kitap tam sizin için. Belki son ödeme tarihinizin günü, olması gerektiği gün değil. Belki limitinizde bir hata var veya gereğinden fazla kartınız var. Ya da kredi kartı hiç sizin için değil. Ama elinizde bir plastik patlayıcı istemiyorsanız, bu kitaptaki bilgilerden bağımsız adım atmayın.

İşte her eve lazım, kritik bilgi ve ipuçları ile dolu Kartlarınla Mucize Yarat kitabı.

Ben müziği çalıyorum, dans etmesi sizden…

Hepinizi piste bekliyorum.

Bolluk Ve Bereket İçin Yer Aç – Özlem Denizmen

Bir enteresanız:
Tanımadığımız insanları etkilemek için bizim olmayan paraları harcıyor…
Teknolojik aletlerle ailemiz ve çocuklarımızla geçirmek istediğimiz vakitten çalıyor…
Vitrinlerdeki ışıl ışıl ürünlerle gelecek güvencemizi yok ediyor…
İçimiz istemeden görüşmek zorunda olduğumuz kişilerle enerjimizi tüketiyoruz.

Sonuç:

Sığılamayan gardıroplar, yetmeyen metrekareler, yetersiz kalan buzdolapları, bir de size stres, tatmin olamama, yetersizlik ve yalnızlık hissi veren “şeyler”, kişiler, ortam ve projeler… Üstüne üstlük büyük bir anlamsızlık.

Bütün bunlara daha ne kadar katlanacaksınız? Bolluk ve bereket için yer açmanın vakti gelmedi mi?…

Zaman, sağlık, özgürlük, para…

Hayat tek. Hayat özel. Hayat sizin. Karar sizin. Siz kimsiniz tanıyın, değerlerinize ve kendinize uygun bir finansal miktar ve tat ile yaşayın.

2010 senesinden beri Türkiye’de “Finansal Okuryazarlık” misyonunu üstlenen, ülkenin dört bir yanında seminerler ve eğitimlerle 50 binden fazla kişinin para problemlerinin çözümü için bire bir yol gösteren, her hafta 2 milyondan fazla insana medya aracılığıyla erişen, binlerce kişiye e-posta ve telefonla cevap veren, Türk halkına bütçe yapmayı öğreten Özlem Denizmen’in kaleminden.

Finansal Okuryazarlık Mevzuatı – FODER

Hakan Tokbaş (Derleyen), Ali Suphi Kurşun (Derleyen)
Güncel ve Detaylı Finansal Okuryazarlık Mevzuatı adlı kitap, bu konu hakkında bilgi sahip olmak isteyen okurların vazgeçemeyeceği bir başvuru kaynağı niteliğindedir.

Konu Başlıkları
Tüketici Hukukuna İlişkin Mevzuat
Bankacılık Mevzuatı
Sermaye Piyasısı Mevzuatı

Kobi’ler İçin Finansal Okuryazarlık

Kobi’ler İçin Finansal Okuryazarlık Kitabı yayımlandı.
Kitaba buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

FODER’in önerdiği diğer kitaplara buradaki linkten ulaşabilirsiniz. İyi okumalar dileriz….

Comments are closed.