İndikatörler

Bu yazımda size bazı önemli indikatörler i anlatacağım. Başka indikatörleri öğrenmek için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.  İndikatörler işlemlerimizde bize yatırımcı psikoloji hakkında çok fazla ipucu sağlar. Özellikle  kendi kısa vadeli işlemlerimde çok sık kullanırım. Çok da güzel sonuçlar elde ettim. Fakat indikatörler tek başına kullanmamanız, doğru bir strateji ile kullanmanız büyük önem taşır. Sadece tek indikatör ile işlem yapılmaz. Yapmaya çalışırsanız yanılırsınız. Bu yüzden de teknik analiz detaylı olarak öğrenmeniz gerekiyor. Daha detaylı öğrenmek için teknik analiz eğitimimizden yararlanabilirsiniz.

17+ İndikatörü öğrenmek için de ”Bullekon İndikatörler Posteri” çalışmamızdan yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda öğreneceğimiz indikatörler; Stokastik, Parabolic Sar ve Williams’ %R.

Stokastik Göstergesi

RSI göstergesi gibi 0 ile 100 arasında değer alır. %K ve %D olmak üzere iki çizgiden oluşur. Kısa vadeli yatırımlarda iyi sonuç verir.

Yorumlanması RSI’da olduğu gibi alt ve üst sınır için 20-80 değerleri belirlenmiştir.Gösterge 20’nin altında ise aşırı satım, 80’in üstünde ise aşırı alım söz konusudur. %K ve %D’nin kesişmelerin de de Al-Sat sinyalleri üretiriz .20 değerinin altında %K %D’yi yukarı keserse AL, 80 değerinin üzerinde %K %D’yi aşağı keserse SAT sinyali olarak yorumlarız.

Parabolic Sar

Kısa vadede kullanırım .Traderlara, alım ve satım sinyalleri üretir. Çift yönlü işlem için ideal olduğu için birçok yatırımcının favori göstergesidir.

SAR, “Stop and Reverse” yani “dur ve ters pozisyon al“ anlamına gelir.

Grafik üzerinde noktalar ile sinyalleri oluştururuz. Noktaların ne anlama geldiği kritiktir.  Noktalar fiyatların altında oluştuysa trend yukarı yani AL sinyali, fiyatların üzerinde oluştuysa trend aşağı yani SAT sinyali vermektedir.

Williams’ %R

-100 ile 0 arasında değer alır. Rsı ve Stokastik göstergelerinin tersine referans aralığı -20 ile    – 80 değerleridir. Williams’ %R -80 değerinin altına iniyorsa aşırı satım, -20 değerinin üstüne çıkıyorsa aşırı alım var deriz. Rsı ve Stokastik göstergelerinde olduğu gibi uyumsuzluklara mutlaka dikkat ederim.

Önemli Not!

-50 değerinden yatay  çizgi çekerek, göstergenin yukarı kesmesini al aşağı kesmesini sat sinyali olarak yorumlayabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden önce YouTube kanalımıza abone olmanızı rica ediyoruz…

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.