Teknik Analiz: Bazı Önemli İndikatörler

Sizlere teknik analizde önemli bir yeri olan indikatörler in, sınıflandırılması ve nasıl hesaplandığından bahsetmek istiyorum. Teknik analizde kullanılan indikatörler 4 grupta incelenmektedir. Bunlar: Trend, momentum, oynaklık ve hacim şeklinde isimlendirilmiştir. Bu gruplardaki bazı indikatörlerin nasıl hesaplandığına bakalım.

Trend İndikatörleri

Aroon: İki çizgiden oluşur isimleri Aroon Up ve Aroon Down’dır. Aroon Up ve Aroon Down, son 25 dönemin en yüksek ve en düşük döneminden bu yana geçen dönemlerin sayısını ölçer. Aroon Yukarı Aroon Down üzerine çıktığında Aroon Osilatörü sıfır çizgisinin üzerinden geçer. Aroon Down, Aroon Up altına hareket ettiğinde osilatör sıfır çizgisinin altına düşer. Osilatör sıfır çizgisinin üzerine çıktığında, Aroon Down Aroon Up üzerinden geçtiği anlamına gelir. Bu, fiyatın son zamanlarda düşükten daha yüksek hale geldiği anlamına gelir. Bu, bir yükseliş trendinin başladığının bir işareti olabilir.

Hareketli Ortalama: Birkaç farklı türü vardır. Bunlar: SMA, EMA, WMA gibi. Hareketli ortalamalar genellikle bir hisse senedinin trend yönünü belirlemek veya destek ve direnç seviyelerini belirlemek için hesaplanır. Hisse senetleri için 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalama rakamları, yatırımcılar ve tüccarlar tarafından büyük ölçüde takip edilmekte ve önemli alım satım sinyalleri olarak kabul edilmektedir.

Momentum İndikatörü

CCI: Alış veya satışa işaret edebilecek piyasa hareketlerini izlemek için kullanılan bir piyasa göstergesidir. Cari fiyatı belirli bir dönemdeki ortalama fiyatla karşılaştırır. (Tipik Fiyat- Basit Hareketli Ortalama) / (0,015 x Ortalama Sapma) şeklinde hesaplanmaktadır.

Oynaklık

ATR: O dönem için bir varlık fiyatının tüm aralığını ayrıştırarak piyasa oynaklığını ölçen teknik bir analiz göstergesidir. Tipik olarak bir dizi gerçek aralık göstergesinin 14 günlük hareketli ortalamasından türetilir.

Hacim İndikatörleri

OBV: Hisse senedi fiyatındaki değişiklikleri tahmin etmek için hacim akışını kullanan bir indikatördür. Joseph Granville hisse senedinin fiyatında önemli bir değişiklik olmaksızın hacim keskin bir şekilde arttığında, fiyatın sonunda yükseleceğine veya aşağıya düşeceğine inandığı için bu indikatörü yaratmıştır.

Chaikin Osilatörü: Fiyattaki olası dönüm noktalarının bir okumasını sağlamak için hem fiyat hareketlerinin gücünü hem de altta yatan alım ve satım baskısını inceler. Fiyat ve Chaikin Osilatörü arasındaki farklılık, göstergenin en sık görülen sinyalidir ve genellikle fiyatta kısa vadeli bir tersine dönüşü işaret eder.

A/D: Bir hissenin biriktirilip biriktirilmediğini veya dağıtıldığını değerlendirmek için hacim ve fiyatı kullanan kümülatif bir göstergedir. Hisse senedi fiyatı ve hacim akışı arasındaki farklılıkları belirlemeye çalışır. Fiyat yükseliyor ancak gösterge düşüyorsa, bu, alım veya birikim hacminin fiyat artışını desteklemek için yeterli olmayabileceğini ve bir fiyat düşüşünün olabileceğini gösterir.

Daha fazlası için; Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.