Emtia Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bu yazımızda size Emtia fiyatlarının nasıl belirlendiğini kısaca anlatacağım. Tabi ki emtia fiyatları spekülatif işlemlerden de etkileniyor olsa da biz burada daha çok ekonomik koşullara odaklanacağız. Emtialar hayatımızın her yerinde olan ürünlerdir. Finans piyasalarında daha çok altın, gümüş, petrol olarak geçse de buğdaydan, gaza, eten kahveye, değerli metallere kadar aklınıza gelebilecek bütün ürünler emtiaları oluşturur. Yani emtialar hayatımızın içindedir.

Yazımıza başlamadan önce, YouTube kanalımıza abone olursanız seviniriz.

Emtia

Emtia

Emtiaların tanımını yukarıda yaptık. Petrol, gaz, doğal gaz, soya fasulyesi ve pirinç de bu ürünlere dahil olma ile birlikte hepsi Chicago Mercantile Exchange (CME), London Metal Exchange ve Intercontinentel Exchange (ICE) gibi dünya çağındaki emtia borsalarında işlem görür. Özellikle yatırımcılar portföylerindeki oynaklığı azaltmak için emtialara bu borsalarda yatırım yaparlar.

Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ekonomik olaylar geliştikçe değişen durumlar ve alım satım dalgalarını etkileyen temel faktörler ile belirlenir. Kısaca Arz-Talep diyebiliriz. Örneğin petrol arzı artarsa, varil fiyatı düşer, talep artarsa(genelde yaz aylarında olur. Bunu sebebi de daha çok araç kullanılması, ticaretin daha aktif olması.) Fiyat yükselir. Enerjiye gereksinim ile petrol ve doğal gaz fiyatları parallellik sağlarlar. İnsanlar, şirketler ne kadar fazla çalışırlarsa talep artacaktır böylece arz da artmadığı sürece bu ürünlerin fiyatı aratacaktır.

Hava koşulları özellikle tarımsal emtiaların fiyatlarını çok yakında ilgilendirmektedir. Örneğin soya fasulyesi üretiminin yüksek olduğu ülkedeki hava koşullarında olumsuz değişiklik olması fiyatları direkt etkileyecek. Mesela ülkede bir kasırga çıktı ve üretimi durdurdu. Böylece arz azalacağı için fiyatları da artacaktır. Aynı örneği diğer tarımsal ürünler için de uygulayabilirsiniz.

Bir de gelin altın ve gümüş emtialarının fiyatlarının nasıl belirlendiğine bakalım. Diğer emtialarda olduğu altın ve gümüş fiyatları da arz-talep den çok fazla etkilenmektedir. Fakat burada bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. İlki altın üretimi düşünüldüğü kadar çok değildir, genelde önce üretilmiş altınlar tekrardan eritilir ve yeni ürünler olarak piyasaya koyulur. Diğer bir nokta da altın ve gümüş fiyatları dünya’da oluşan korkudan ve enflasyondan etkilenmektedir. İnsanlar korktuğu zaman yatırımlarını altın ve gümüşü çevirme eğiliminde olurlar. Yatırımcılar enflasyondan korunma ürünleri olarak altın ve gümüşü gördüğü için enflasyondan da çok etkilenirler.

Yazımızı bitirmeden size ufak bir dipnot verelim.Emtialar borsalarda vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla yoluyla alınıp satılmaktadır . Bu sözleşmeler, hamilin gelecekte bir teslim tarihinden önceden belirlenmiş bir fiyattan bir malı alıp satmasını zorunlu kılar. Sizlerin televizyonlarda gördüğünüz emtia fiyatları genellikle ürünün piyasa vadeli fiyatı olur. Vadeli işlem fiyatı ile emtianın spot fiyatının da farklı olduğunu unutmayın.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.