Yeniden Test Nasıl Olur ve Stratejisi

Para piyasalarında genellikle borsa ve kripto para piyasalarında en sık karşılaştığımız terimdir. Yatırımcılar bu gelişmeyi “ReTest” veya “Pullback” olarak da adlandırabiliyorlar. Hepsinin anlamı da “yeniden test etmek” demektir.

Retest gelişmesi genellikle bir direnç veya destek bölgesi kırıldıktan sonra meydana gelir. Kırdığı bölgeyi tekrardan test ederek o bölgenin sağlamlaştığını ve alım/satım fırsatı yarattığını belirtir.

Retestler bir fitil olarak da meydana gelebilir, günlerce uzun zaman diliminde mumlar oluşturarakta meydana gelebilir. Her geri dönüş retest olacak diyemeyiz. Boğa ve ayı tuzakları genellikle bu gelişmelerde meydana gelir ve dikkatli olmakta fayda vardır. Önceki yazılarımızda veya eğitimlerimizde de anlatmıştık gerçek kırılımların nasıl gerçekleştiğini ve retest gelişmesinin gerçek olup olmadığını nasıl anlayabileceğimizi.

Örnek bir retest grafiği :

Yukarıda grafikte olduğu gibi başarılı bir retest gerçeklemiş ve grafik yönünü teyit etmiştir. Grafikte gerçekleşen her bir mum 1 günü temsil etmektedir. Kırılım bir günde gerçekleşmiş lakin yeniden test süresi ise haftalarca sürmüş. Kanal kırılımları dikkatli izlenmelidir.

Yeniden Test Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda grafikten devam etmek gerekirse, öncelikle bulmuş olduğumuz kanalın/direncin/desteğin hacimli kırılmasını beklememiz gerekmektedir. Kırılım gerçekleştikten sonra takip ettiğimiz zaman diliminin bir altında bulunan zaman dilimi ile kırılımı onaylamamız gerekmektedir.

Gerçek bir kırılım gerçekleştikten sonra hemen pozisyon alınmamalı retest beklenmelidir. Eğer ki retest beklenmek istenmiyorsa, asıl almamız gereken pozisyon miktarımızın yarısı kadar veya dörtte biri kadar miktar ile kırılımdan sonra işleme girilebilir. Bu almış olduğumuz işlemin hedefi kırılım gerçekleşen kanalın derinliği kadar olmalıdır. (Garanti olması için hedefin bir kaç puan altında/üstünde kar alınmalıdır).

Retest (Yeniden Test) kırılımın gerçekleştiği direnç/destek bölgesine yakınlaştığında hacimlerde azalma gözükür. Hacim takibini doğru ve anlaşılır yapmanız gerekmektedir. Direnç/Destek bölgesine atılan fitiller ve hacimsiz mumlar bize gerçek bir retest bölgesi olduğunu söyleyebilir. (En önemli nokta destek/Direnç bölgesinin doğru çizilmesidir)

Not : Retest gerçekleşirken destek/direnç bölgesinin hemen yanından gerçekleşmeyebilir. Destek/Direnç bölgesinin biraz üstünden veya gelmeden gerçekleşebilir. Pozisyon alırken ki stratejileri uygulamanız gerekebilir. Bu stratejileri eğitimimizden daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Konunun çok uzamaması adına eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

Pozisyon alındıktan sonra işlemlerimizi dörde veya üçe bölerek kar alımları gerçekleşmelidir. Öncelikle ilk hedefimiz kırılan kanalımızın derinliği olmalıdır. Bu hedefte elimizde bulunan pozisyonumuzun 1/3 satılmalı. Daha sonra ilk hedefimizin üstüne tekrardan kırılan kanalın derinliği eklenmeli ve burada da 1/3 satılmalıdır. Şuan elimizde bulunan pozisyonumuzun 2/3 satmış bulunmaktayız. Geriye kalan miktarınızı stoplu olarak sürdürebilirsiniz veya aynı strateji ile onu da satabilirsiniz. Aşağıda örnekte inceleyebilirsiniz.

Teknik Analiz Eğitimimiz (Yukarıda bulunan konu ve daha fazlası)

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.