Paranın Tarihine Yolculuk

Bir zamanlar saman verip yumurta alınırken şimdilerde elimizde tutamadığımız gözümüzle göremediğimiz paraları transfer etmeye ve alışverişler yapmaya başladık. Paranın cinsi ne olursa olsun ister dolar, ister pound ister bitcoin hepsinin başlangıcı takas devrinden geliyor. Parayı Lidyalılar buldu kullanmayı Amerikalılar çözdü. Sözüyle sizleri infografik olarak hazırladığımız Paranın Tarihi ile baş başa bırakalım. Alt taraftaki dönemlerin açıklamalarını okumayı unutmayın.

M.Ö 19000 Yılların Takas Yöntemi Başlıyor

Mısırlılar M.Ö 9000 yıllarında takas yöntemi kullanmaya başladığı tespit edildi. O zamanlar ürünlerin değerleri sizlerin elinizde bulunanlardı. 5 yumurta verirsin 1 kg saman alırsın. Böylece insanlar pazar oluşturmaya başladılar. Ticaret yolları üzerinde alışverişe başlanmasıyla Mısırlılar Afrika ve Asya minerallerini, hayvan derilerini ve diğer ürünleri ile tanışmış oldu.

M.Ö 600 Yıllarında Para Basılıyor

Mısırlılar ve diğer ülkeler takas ile malın değerinin ölçülemediğini ve sürekli tartışmalar çıktığını düşündüler ama parayı Lidyalılar buldu. Lidyalılar bu dönemde ilk basılan parayı çıkardılar. Bir tarafında aslan figürü diğer yüzünde ise basit bazı figürler olarak basıldı. Bu paraların hiç biri bir birine eşit değildi . Bu yüzden bu paralar ağırlıklarına göre değerlendirilmeye başlandı. Yani paralar tartılıyordu.

M.S 1250 Yıllarında Uluslararası Ticaret Adımları Atıldı

İtalya’nın bir şehri olan Floransa’da Florin basılmaya başlandı. Neredeyse 100 yıl değerini koruyan bu altından yapılmış para bir zamandan sonra Avrupa’da da kabul görmeye başladı. Uluslararası olarak ilk ticaret adımları atılmış oldu.

M.S 1290: Banknotlar Doğuyor

Gezginler Çin gezilerinde gördükleri ve Çinin 11. yüzyıldan beri kullandığı banknotları Avrupa’ya taşıdılar. Bu 13. yüzyılda gerçekleşti. Fakat Avrupa garipsedi ve neredeyse 300 sene sonra tam olarak bu banknotları kullanmaya başladı.

Orta Çağ : Düzen bozulmaya başladı

O zamanlar ortaya çıkan veba salgını ve dolandırıcılar. Sahte paralar üreterek enflasyonu zirveye taşıdılar. Böylece düzen bozulmaya başladı lakin 1400 dönemlerin ortalarından itibaren fiyatlar düzelmeye başladı. Ama bu asıl düzeni düzeltmeyi başaramadı.

1871 Elektronik Paralar

1861 yılında Western Union, Amerikayı baştan sona dolaşan bir telgraf hattı kurmaya başladı ve 1871 yıllarında tamamlanarak bu yıl içinde ilk fon transferi yapıldı. Bu sayede paranın başına elektronik kelimesi geldi.

1950 : Borçların Sebebi Kredi Kartları Basılmaya Başlandı

150 yılında Frank McNamara başından geçen bir olaydan dolayı kredi kartını buldu. Bu olay bir lokantada yediği yemeğin parasını ödeyemediğinde karısını çağırmasıyla başladı. Aynı durumu tekrardan yaşamak zorunda kalmamak için Diners Club Card adında ilk kredi kartını üretti.

1967 ATM’ler Dünyayı Sarıyor

John Shepher-Barron bir gün duş alırken kafasında sarı ışık yanıyor ve hemen harekete geçiyor. Fikrini Barclays Bank’a anlatan John, bankanın ilgisini çekmesiyle ilk ATM’yi Kuzey Londra Enfield’de kuruldu. İlk ATM’ler 10 Sterlinden fazla veremiyordu ve carbon 14 adlı radyoaktif madde kullanan çekler ile çalışıyordu.

1983 Telefon Bankacılığı Başlıyor

Bank of Scotland, müşterilerine daha iyi bir hizmet vermek için Homelink adlı hizmetini sunmaya başladı. Müşteriler bu sayede para transferi ve fatura ödemeye başladı. İşler gelişiyordu ve internet bankacılığı doğmaya başlayacaktı.

 1990 İnternet Bankacılığı

İnternetin yaygınlaşması ile bankalar ve diğer şirketler işlerini internet ortamlarına taşımaya başlamışlardı. Bu sayede müşterilerin sadakatini kazanmayı hedeflediler. Ama çok zor günler ile karşılaştılar. Bank of Amerika bile 10 yılda sadece 2 milyon müşterisine hizmet verebildi.

1997 Temassız Ödemeler

1997 Yılında Mobil Oil Corp şirketi tarafından akaryakıt pompasında temassız ödeme sağladı. İsmini de speedpass etiketinde kullanıma sundu.

2005 Chip ve Pinler

Sahtekarlıklar artmaya başlamıştı ve perakendeciler sahtekarlık olarak sorumlu tutulmaya başlanmıştı. O zamanlar imza ile alışveriş yaparken 4 haneli pinlere geçiş yaptılar.

2009 Kripto Paralar

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından internetteki bir yazıda gündeme geldi. 2008 yılında yaşanan küresel kriz sonrası 2009 yılında ilk bitcoin devreye girdi. Genellikle oyunlarda kullanılmaya başlayan bitcoin, bir zamandan sonra normal alışverişlerde de kullanılmaya başlandı. Dijital, merkezi yok ve güvenli olması ile yüksek primler yaptı.

2014 Telefondan Temassız Ödemeler

ilk Apple şirketi tarafından piyasaya sürülen Apple Pay tarafından tanındı. Bu sayede insanlar kredi kartı veya nakit para taşımıyordu telefonlarındaki uygulama sayesinde temassız olarak ödeme yapıyorlardı.

Comments are closed.