Borsa Farklı Aracı Kurumlardan Alım Dönemi Bitti

Borsa İstanbul’un yeni yayınladığı 2020/62 numaralı duyuruya göre, halka arzların dağıtımında yeni değişiklikler yapıldı. Buna göre bir kişiye ait olan ve birden fazla aracı kurumda hesabı olan kişiler artık ilk emri verdiği hesaptan halka arza katılabilecek.

Önceden bir kişiye ait olan ve birden fazla aracı kurumda hesabı olan kişiler, hepsinden halka arza katılıyordu ve hepsinden pay alıyordu. Yeni düzenlemeye göre artık ilk emir verilen aracı kurumdan dağıtım gerçekleşecek. MKK Sicil numarasında toplanacak ve aynı sicil numarasına sahip olan farklı hesaplar tek yerde toplanacak.

TALEP TOPLAMA AŞAMASINDA…

“Talep toplama aşamasında iletilen tüm emirler, borsa tarafında Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) sicil numarası kullanılarak yatırımcı bazında tekleştirilip dağıtıma konu edilecektir. Aynı ve/veya farklı aracı kurumlardan iletilen, ancak aynı MKK sicil numarasına sahip yatırımcı emirlerinden sadece fiyat ve zaman önceliği kuralına göre önceliğe sahip ilk emre dağıtım yapılacaktır. Aynı MKK sicil numarasına sahip mükerrer girilen diğer emirler dağıtıma konu edilmeyecektir.”

Duyuruda, talep toplamanın sona erdiği an itibarıyla MKK sicil numarası bulunmayan hesaplardan iletilen emirlerin dağıtıma konu edilmeyeceği vurgulandı.

Emirlerin MKK sicil numarası bulunan hesaplar aracılığıyla iletilmesinin sorumluluğunun emri ileten aracı kuruma ait olduğu bilgisi verilen duyuruda, “Birden fazla MKK sicil numarasına bağlı bulunan aracı kurum hesaplarından (müşterek hesap) iletilen emirler dağıtıma konu edilmeyecektir. Emirlerin tek MKK sicil numarasına bağlı yatırımcı hesabından girilmesi gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan duyuruyu aşağıda resmi olarak görebilirsiniz.

 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.