Yurt Dışı Temettü Geliri

Sosyal medya ve mail üzerinden bizlere yurt dışı temettü geliri konusunda çok fazla soru gelmektedir. Özellikle  ‘’ ABD Hisse Senetlerinden Nasıl Temettü Alırım’’ sorusu çoğunluktadır. Bu yazımda size bu konuyu anlatacağım. Yazıma başlamadan önce temettünün bir tanımını yapalım.

Temettü: Temettü, şirketin dönem içinde elde ettikleri kârdan mevcut ortakların pay alma hakkıdır. Borsada işlem gören şirketlerde kâr payı nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir.

Temettü almak veya buna hak kazanmak için bireylerin hisse senedi sahibi olması gerekmektedir. Bu sahiplikle elde edilen ortaklık, şirketin temettü ödeme gününde bu hakkın elde edilmesini sağlar. Şirketin temettü dağıtımından bir gün önce alınsa dahi hisse senedi; bireylerin temettü hakkından yararlanmasını mümkün kılan bir yatırım aracıdır.

Yurt Dışı Temettü Geliri Nasıl Elde Ederim?

Yurtdışından temettü geliri elde etmek için önce yurt dışı hisse senedi hesabı açmanız gerekir. Nasıl açılacağını buradan öğrenebilirsiniz. Temettü dünyanın hemen hemen her yerinden yukarıda tanımladığımız mantık ile çalışmaktadır.  ABD’de de temettü ödemesi yapıldığı zaman brüt temettü miktarı kadar hisse senedi fiyatından düşüş gerçekleşir. Fakat bizden çok büyük bir farklılığı vardır. ABD’de temettü almak için bilmeniz gereken 2 terim vardır. Bu terimler Kayıt Tarihi (Record Date) ve Eski Temettü Tarihi (Ex- Dividend Date)

Kayıt Tarihi( Record Date), bir şirketin yönetim kurulu tarafından belirlenir ve bir hisse senedinden temettü almak için yatırımcıların şirket defterlerinde olması gereken tarihi ifade eder.

Eski Temettü Tarihi (Ex- Dividend Date): Genellikle kayıt tarihinden bir iş günü öncesidir. Temettü dağıtım tarihinden herhangi bir gün önce hisse satın alan yatırımcılar, kayıt tarihinde hisse sahibi olarak belgelenecektir. Bu, temettü ödemesini almaya hak kazanacakları anlamına gelir.

Örnek

Bu iki terim üzerinden örnek ile gidecek olursa. Şirket Temettü vereceğini 7 Martta beyan etmiş olsun. Eski Temettü Tarihi 11 Mart ve Kayıt Tarihi’de 12 Mart olsun. Temettü ödeme tarihi ise 15 Nisan olsun. 11 Marttan önce hisse sahipseniz, 12 Martta kayıt olacaksınız ve 15 Nisanda yapılacak temettü ödemesinden yararlanacaksınız demektir. Biraz karışık olsa da Eski Temettü Tarihinden bir gün önce hisseye sahip olmanız gerekir.

Yurt dışı temettü gelirini nasıl alacağınızı öğrendikten sonra kritik bir kısım mevcuttur. Bu konu vergidir. Yabancı ülkedeki şirketlerden elde edilen temettü geliri yıllık esasta vergiye tabidir Yabancı hisse senetleri temettüleri için beyan sınırı 2.800 TL’ dir. Elde edilen kar payı tutarı 2.800 TL’dan fazla ise gelirin tamamı yıllık gelir vergisi beyanına tabidir. Yurt dışında ödenen vergiler mahsup edilir. (2021).

Doğru temettü strateji oluşturmayı öğrenmek için buraya tıklayınız.

YouTube kanalımıza abone olmak için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.