EkonomiGenel

Yeni Türkiye’nin Ekonomi Masalı

Alman vatandaşlarının en büyük korkusu: konut fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklı olarak enflasyonun tetiklenmesidir. Bunun sebebi 1921 yılında yaşanan %1,5 milyon enflasyon(yanlış duymadınız atalarımız Kurtuluş Mücadelesi verirken Almanya %1,5 milyon enflasyon yaşadı. Heyt be!) yaşadı. Alman vatandaşlarının ekonomideki istikrarsızlığa karar vermesindeki en önemli takip aracı hiç kuşkusuz ki konut fiyatlarıdır.
Gelelim bize.  Biz… Yanlış anlamayın klasik Türk mantığı biz hiçbir şeyden korkmayız arkadaş! Kötüye bir şey olmaz,  iyiyi Allah korur mantığı var bizde ve bize atalarımız ne kadar da anlatsa biz unutkan bir milletiz.  Çünkü hiçbir sorunu kafaya takmadan hemen adaptasyon sağlayıp alışan bir yapıya sahibiz (Örneğin dolar 3 lira iken yükselecek deyip dolar 7 lira olup tekrar 5 liraya düştüğünde herkes bak dolar düştü hani yükselecekti diye makara yapabiliyoruz. Evet dolar 7 liradan 5 liraya düştü. Saygılar!..).  Ülkede bunca zaman sıkıntıları yaşayıp “Eski Türkiye’yi” bize anlatan insanlar 2006-2013 yılları arasında yaşanan döviz bolluğundan kaynaklı olarak  dövizin ucuzlaması ve faiz oranlarının düşük olması gibi etkenlerin etkisiyle,  kendilerini ithalat ve inşaata yönelterek ucuz döviz kredisi yoluna başvurdu ve eskiyi unuttu hatta bir masal üretip “Yeni Türkiye” hayalleri kurar olduk kusura bakmayın ama yaşanan ekonomik resesyon sürecinde artık “ Hollanda hastalığına yakalandık”, elimizdeki kaynakları yanlış bir şekilde kullanarak eskiyi unuttuk ve hatta bize eskiyi anlatanlar bile “Eski Türkiye’den” ders almamış olmalı ki “yeni Türkiye masalı” şimdiden eskiyi aratacak gibi duruyor.
Yaptığımız araştırmalar neticesinde dünyada bulunan ülke vatandaşlarının geçmişte yaşamış oldukları ekonomik buhranlardan kaynaklı korkularının ekonomik göstergeleri takip ederek değerlendirmesinde psikolojik bazı aktörlerin etkili olduğu görülmüştür. Ama ne yazık ki her zaman şaşırtıcı bir millet olma özelliğimizden kaynaklı olarak Biz Çılgın Türklerin bu tarz korkuları bulunmamaktadır.

2 sene önce bir yazı okumuştum  aklıma geldi  “Yeni Türkiye filmine 2 bilet alalım lütfen birisi sahte olsun” diye şimdi ben de size kendi “yeni Türkiye masalı” mı anlatayım..
Şanlı bir milletin otobüsü kaçıran torunları olarak hiç kuşkusuz ki atamızın bize bıraktığı en büyük miras: “Allah’a emanet bir toplumun şükreden evlatları” olarak yaşamaya çalışmamız ve birçok soruna alışarak bunları da atlatırız diyerek kendimize teselli vermemizdir. Bu dönemde büyüklerimizin gençlere verdiği öğütlerde hiç kuşkusuz bu söylemlere dayanak oluşturacak şekilde siz ne yaşadınız ki biz neler gördük tarzında gençlere telkinde bulunup maziyi anlatmaktır. Neyse sıkmayım sizi hikâyeye başlayım:
Öncede birkaç yerde belirttiği gibi

 • 2017- Özel Sektör Döviz Borç Artışı
 • 2018- Döviz Krizi
 • 2019- Enflasyon
 • 2020- İşsizlik

yılı olarak ülke vatandaşlarının hafızasında ne kadar kalacak tam bilmiyorum ama Yeni Türkiye hikâyesi biraz acıklı olarak başlayacak.
Hikâyemiz siz değerli okurlarımıza haftalık periyotlar halinde şu şekilde sunulacaktır:

 • Treni Kaçıran Ecdadın Torunları
 • Müslüman Mahallesinin Salyangozcusu: DOLAR
 • Ata Mirasımız: ENFLASYON
 • Zengin Kız: İNŞAAT
 • Bir Garip Keloğlan: TARIM
 • En Büyük Düşmanımız (Kurtarıcımız!): IMF
 • Cadde ve kafelerde boş gezen nesiller: GENÇ İŞSİZLER
 • Küresel Bunalım…

]]>

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı