ALTINLAR YASTIK ALTINDA KALMASIN

Neden Böyle Kampanyaya İhtiyaç Duyuldu?

[adace-ad id=”4941″] Çoğu zaman düğünden düğüne gün yüzüne çıkan çeyrekse arada el değiştiren altın Türkiye’de geleneksel bir tasarruf aracı olarak kullanılıyor. Yastık altı olarak tabir edilen ve siyasilerce 100  milyar  dolar civarında olduğu tahmin edilen altın daha çok evlerde ya da kasalarda tutulurken bu da önemli bir kaynağın finansal sistem dışında kalması anlamına geliyor.
Öyle ki Türkiye yatırımlarını sadece iç tasarruflarla finanse edemezken, dış finansman ihtiyacı ekonomiyi küresel finansta yaşanan dalgalanmalara karşı kırılgan bir hale getiriyor.
Bu amaçla Hazine Müsteşarlığı yastık altındaki altını finansal sisteme kazandırılarak yatırımların daha çok yurt içi tasarruflarla finanse edilmesini sağlamak ve ülke rezervlerinin arttırılması amacıyla anlaşmalı. 5 banka aracılığıyla ihraç edilecek altına dayalı tahvil ve kira sertifikası ihracı kampanyasını başlattı.

Altın Tahvili, Altına Dayalı Kira Sertifikasını kimler, nasıl alabilir?

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından sadece bireysel yatırımcıların (gerçek kişiler) yararlanabilecek olup kurumsal yatırımcılar (tüzel kişiler) söz konusu yatırım araçlarını kullanamayacak.
Altın Tahvili, Altına Dayalı Kira Sertifikasının nasıl alınacağı konusuna gelirsek; sadece  Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilan etmiş olduğu talep toplama dönemlerinde, özellikleri   Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen fiziki altınları teslim etmek suretiyle alınabilecek olup, talep toplama dönemleri dışında aracı bankalardan alım yapılmayacak.

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası arasındaki fark nedir?

İki kavram arasındaki en temel farkı faiz konusu oluşturmaktadır. Altınlarını kampanya doğrultusunda değerlendirmek isteyen ancak  faiz  getirisi elde etmek istemeyen yatırımcılar için Hazine ve Maliye Bakanlığı 2012 yılından itibaren kira sertifikaları ihraç etmektedir.

Altına Dayalı Kira Sertifikası

Altına Dayalı Kira Sertifikası da yurtiçi piyasada ihraç edilen diğer. Kira Sertifikalarında olduğu gibi gayrimenkul alım satımına ve söz konusu gayrimenkulün kiralanmasına dayalı bir yatırım aracıdır.
Altına Dayalı Kira Sertifikası, sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtmaktadır. Altına Dayalı Kira Sertifikasında kira geliri kira sözleşmesi uyarınca altın fiyatına endeksli olarak belirlenmekte olup yatırımcısına altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi bir kira getirisi sağlamaktadır.

Altın Tahvilleri

Altın Tahvilleri ise, diğer Devlet Tahvillerinde olduğu gibi, arkasında her hangi bir gayrimenkul işlemi olmayan, yatırımcısına, satın aldığı. Tahvil karşılığında altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi faiz geliri sağlayan bir yatırım aracıdır.

Getirisi Ne Olacak?

Gelelim asıl mevzu olan ne kadar kazanç elde edeceğimize;

Kupon/kira dönemi 6 ay olan tahvil/sertifikalar 6 ayda bir yüzde 1,20, yılda yüzde 2,40 getiri verecek. Kupon geliri ve kira geliri TL karşılığı ödenecek.

Vade tarihine kadar o güne kadar. İşlemiş geliri ile altın tahvili ilgili, bankanın işlem anındaki fiyatı ile satış yapabilecek ve satış bedeli Türk Lirası olarak ödenecek.
Bununla birlikte, ihraçtan sonraki ilk 90 gün boyunca ilgili banka tarafından yapılabilecek geri alımlar,  Hazine Müsteşarlığı’nca belirlenen iskonto oranı olan yüzde 1,50 ile yapılabilecek. İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında  satış yapılmak istenmesi durumunda herhangi bir iskonto uygulanmayacak.
Söz konusu kupon/kira oranı, senedin vadesi boyunca sabit kalacak olup yatırımcının elde edeceği. TL getiri tutarı ise altın fiyatlarında meydana gelecek olan değişmelere göre farklılık gösterebilecek.

Altın Tahvili ya da Altına Dayalı Kira Sertifikasına yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Bireylerin seçtiği yatırım aracına bağlı olarak sağlanacak fayda ve avantajlar da değişiklik  gösterecektir. Kısaca birer başlık altında toplayacak olursak şunları söyleyebiliriz;
Devlet güvencesi: Altınlar çalınma, kaybolma riski ve saklama masrafı olmaksızın Devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacak.
Ek getiri imkanı: Yastık altında ya da banka kasalarında hiçbir getiri olmaksızın tutulan altınlara 6 ayda bir %1,20 (yıllık %2,40) ek getiri verilmekte olup gelir kaynağı oluşturmakta.
Vergi avantajı: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı   %0 olarak belirlenmiş olup elde edilecek olan getirilerden stopaj vergisi alınmayacak.Vergi masrafı olmadan tasarruf elde edilecek.
Vadeden önce nakit imkanı: Nasıl ki yastık altındaki altınlar piyasada satılarak nakde dönüştürülüyorsa vatandaş dilediği zaman Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını da kendi aracı bankasına satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecek
.
Vade sonunda fiziki altın imkanı: Yatırımcı vade sonunda, rafineri tarafından üretilen “1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın” veya Darphane tarafından üretilen “Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını” alma hakkına sahip olacaktır.
Son dönemin çok konuşulan yatırım aracı altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası konusunu ele almış olduk.Yatırım konusunda seçenekleri arttırmak için Forex Yazı Dizisi yazımıza göz atabilirsiniz.]]>

Comments are closed.