Siyah Kuğu: İmkansız Görünenin Olması

Bu yazımda size Siyah Kuğu etkisini anlatacağım. Yazıma çok sevdiğim bir söz İle başlamak istiyorum. “Hayat sen plan yaparken başına gelenlerdir.” Hepimiz hayatında asla başıma gelmez dediğimiz olaylar yaşamışızdır. Örnekleri kendi hayatınızdan düşünebilirsiniz. Siyah kuğu ise finansal piyasalarda olmaz denilen olayların olması ve bu olayların etkisi olarak bilinmektedir. Tabi ki başka alanlarda da karşımıza çıkabilir ama biz finans piyasalarına odaklanacağız. Siyah kuğu ismini, geçmişte insanlar kuğuların sadece beyaz olduğunu düşünürdü. Asla bir siyah kuğu olduğuna inanmazlardı, imkansız olarak görürlerdi.. Ta ki siyah kuğuyu görene kadar… İşte siyah kuğunun adı buradan gelmektedir.

Tarihteki bütün finansal krizlerde,   siyah kuğuyu görebiliriz. Siyah kuğu tanımını daha geniş perspektiften bakarsak,  tahmin edilemeyen olayların olması ve bu olayların etkisinin çok yüksek olması diyebiliriz. Bu etkiler o kadar büyük olabilirdi borsalar biranda rekor düşüşler gösterebilir, yatırımcılar portföyünün büyük bir kısmını kayıp edebilir ve daha bir çok olumsuz etkisi olabilir.

Siyah Kuğu Örnekleri

Siyah kuğulara tarihten çok fazla örnek verebiliriz fakat bu yazımızda size en popüleri olanları örneklendireceğiz.

2008 Finansal Krizi

Daha önceki yazılarımızda ve infografik görsellerimizde 2008 Finansal Krizini detaylı bir şekilde anlatmıştık. İnsanlar krizin olmasının imkansız olduğunu, herkesin borcunu ödeyebileceğini düşünüyordu. Fakat gerçekte olanlar düşünülen gibi olmadı. İnsanlar borçlarını ödeyemedi ve imkansız denilen olay oldu.  Yatırımcılar 20 trilyon dolara yakın para kaybetti ve dünya genelinde şirketlerin değeri 14.5 trilyon dolar düştü. Çok büyük bir kriz oldu.

Covid-19

Covid19 hastalığı Çin’de ilk çıktığı zamanlar çok fazla ciddiye alınmadı. Normal bir hastalık gibi algılandı ve Pandemiye dönüşeceği tahmin edilemedi. Fakat gerçekler öyle olmadı, hastalık pandemiye dönüştü. Ekonomiler, tedarik zincirleri, firmalar, insanlar çok büyük sorunlar yaşadı. Dünya borsaları ortalama %30’a yakın rekor düşüşler yaşadı. Özetle imkansız olarak görünen olaylar yaşandı ve etkisi olumsuz anlamda çok yüksek oldu.

Özetle siyah kuğu oluşumu için olayın olma olasılığının imkansız olarak görülmesi, çok yüksek etki gücüne sahip olması gerekir. Her zaman yatırımlarımızı yaparken en uç noktada düşünmeli ve siyah kuğu olaylarını göz önünde bulundurmalıyız.

Bir önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/risk-yonetimi-nedir/

Twitter hesabımız: https://twitter.com/bullekon

Bullekon Grafik ve Mum Posterleri

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.