Oyun Gelirlerine Göre İlk 10 Ülke/Pazar

Aşağıdaki tablo azalan sıraya göre dünyanın en iyi 10 oyun pazarını göstermektedir. Bu tahminler birincil tüketici araştırması, işlem verileri, üç aylık şirket raporları ve nüfus sayımı verilerinin bir kombinasyonuna dayanmaktadır. Donanım satışları, vergiler, işletmeler arası hizmetler ve çevrimiçi kumar ve bahis gelirleri veri dışı bırakılmıştır.

Çin oyunlardan 45.642 milyon dolar para kazanmaktadır. Çin’nin oyun pazarına yaptığı yatırımlar sadece 2020-2021 tarihleri arasında yaptığı yatırım iki katını geçti. Gelecekte daha çok sanallaşacak olan dünyaya ilk adımlar oyunlar sayesinde gerçekleşecek gibi gözüküyor. Şuan gündemde daha çok durulan bir diğer konu ise metaverse’dür. Metaverse yatırımları tüm ülkeler tarafından artmış durumda.

metaverse
metaverse

Bir diğer verilere baktığımızda ise Z ve Y kuşaklarının %80’i oyun oynamaktadır. Son 20 yılda oyun, popüler bir eğlencenin odak noktası olmuş durumda. Oyun çoğu insan için hayatın bir parçasıdır, lakin genç tüketiciler için bir yaşam şekli biçimine dönmüş durumdadır.

Z kuşağı haftada 7 saat 20 dakika oyun oynayarak geçiriyor. Küçümsenmeyecek bir veridir. Ülke olarak oyun pazarına yatırım yapmamız gerektiğini bizlere açıkca göstermektedir. Oyun üreten ve bunu başarılı bir sürdürebilir hale getirecek yeni şirketlere veya desteklere ihtiyacımız olacaktır. Dünya çağında bulunan oyun şirketleri ile yarışabilecek ve herkes tarafından tutulabilir oyunlar, teknolojiler ve projeler üretmek mecburiyetindeyiz.

Yeni gelecekte bir geleceğimizin olması için bu kategoriye’de göz atmakta fayda var diye düşünüyorum.

Veri Kaynağı : Newzoo

Yoruma Kapalı