Murat Sağman, Ekonomist ile 5 Soru 5 Cevap

Murat Sağman
Murat Sağman

Bullekon Ailesi olarak, Ekonomist, Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusu ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Sağman ile 5 Soru 5 Cevap çalışmamız kapsamında eğitim, finansal okuryazarlık , yatırım, kripto paralar, pandemi öncesi ve sonrası dünya ekonomisi  konularında çok değerli bir sohbet gerçekleştirdik. Sayın Murat Sağman Beye değerli zamanını ayırıp sorularımızı yanıtladığı için çok teşekkür ederiz.

1-Ekonomist kimliğinizin yanında, Bilgi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak eğitimci kimliğiniz de var. Toplumda ekonomiyi bilen kişinin öğretmeye, anlatmaya ihtiyaç duymayacağı yönünde bir ön yargı mevcut. Bu konuda görüşünüz nedir?

Çok fazla böyle bir ön yargı ile karşılaşmasam da, ekonomiyi kitaplardan, derslerden öğrenebilirsiniz. Ama öğretmek daha keyifli oluyor. Ayrıca tecrübeyi katarak, yaşantıyı katarak, hem teoriyi hem pratiği katmak ve anlatmak daha faydalı olmaktadır.

2-Finansal Okuryazarlığımızı geliştirmek için neler yapmalıyız?

İlk başta okumak gerekiyor. Okuyabileceğimiz çok kitap var. Sonra gündemi takip etmek, haberleri takip etmek, gazeteleri okumak, köşe yazılarını okumak, raporlar okumak ve bunları devamlılık haline getirmek. Çok kısa bir zamanda bu bilgileri öğrenmek kolay değil ve öğrenmek zor olduğu için bunu zamana yaymak gerekir. Onun için okumak ve takip etmek bence yapılacak en büyük faydalardandır. Bir finans okuryazarlığı gönüllüsü olarak, Finansal Okuryazarlık Ve Erişim Derneği (FODER) izlemek ve takip etmek de çok faydalı olacaktır. Ayrıca FODER yönetim kurulu üyesiyim. Orada finansal okuryazarlıkla ilgili birçok aktivitemiz oluyor. Kitap kulüplerimiz oluyor, orada da kitapları tartışıyoruz. Bunları da takip edebilirsiniz. Ama en önemlisi okumak ve takip etmektir.

Finansal Okuryazarlık Ve Erişim Derneği Web sitesi : Buraya Tıklayınız.

3- Sizce kripto paralar bir yatırım aracı mıdır?

Kripto paralar çok ortada. Tam bir yatırım aracı diyemeyiz. Çünkü çok yeni ve arkasında bir teknoloji var. Yatırım dediğimiz şey size bir gelir sağlamalıdır. Yani bir hisse senedi yatırım aracı, size temettü sağlıyor. Bir tahvil bono yatırımı yapıyorsunuz, size faiz geliri sağlıyor. Kripto paralar bize ne bir temettü ne de bir faiz sağlıyor. Sadece kripto paranın değer artışından gelir elde edebiliyorsunuz. Ama tabii ki çok riskli varlıklar. Yatırım yaptığın kripto paranın arkasındaki hikayenin olumlu olacağını düşünerek alım yapıyorsunuz.

4- Kendimizi yatırım yapma alanında geliştirmek için ne önerirsiniz?

Yatırım enstrümanlarını iyi incelemek gerekiyor. Getiri ve risk potansiyellerini öğrenmek gerekiyor. Bir kere şunu çok öneriyoruz. Eğer yatırım yapıyorsanız portföyünüzü kesinlikle bölmelisiniz. Eğer çok yeni bir yatırımcı iseniz bunu daha çok bölmelisiniz. Enstrümanlara yeni yeni alışacağınız için riskinizi minimum seviyede tutmalısınız. Kayıpların olma ihtimali vardır, bu aslında kazanmaktan daha iyi olabilir. Çünkü ilk başlarda çok kazanmak sizlere büyük bir özgüven getirebilir. Onun için başta kaybetmek sizin geleceğiniz için daha faydalı olabilir. Bu kayıpları bir eğitim masrafı olarak görebilirsiniz. O yüzden iyi araştırmak ve iyi öğrenmek şarttır. Kısaca riskleri dağıtmak ve yönetmek çok önemlidir.

5- Pandemi öncesi ve pandemi sonrası dünya ekonomisi hakkında düşünceniz nedir ?

Pandemi öncesi iyi giden ekonomiler uzun zamandır bir büyüme trendilerdi. Özellikle gelişmiş ülkeler bunu net olarak görüyordur. Pandemi tabii ki hem arz tarafında hem de talep tarafında bir şok getirdi. Tedarik zincirlerinde sorunlar çıktı. Tarihte çok az gördüğümüz küçülmelere şahit olduk. Ülke bazında. Tabii şu an bir toparlanma başladı ama eskisi gibi olmayacak. Pandemi öncesi ekonomi ile pandemi sonrası ekonomi daha dijital ve teknoloji ağırlıklı bir görünüm olacaktır. Bunun sebebi ise pandemi döneminde insanlar bir araya gelemedi ve bu sayede teknoloji çok gelişti. Verimlilik anlamında gelişmeler oldu. Evde çalışabilenler evlerinden çalışmaya devam edecek. Böylelikle yeni bir dönem oluşacak. Ama toparlanma ile çok eski seviyelere gelmesi çok uzun sürmeyecek. Çünkü uzun zamandır bir kapanma var ve kapanma sonrası ciddi bir şekilde talep patlaması var yani ekonomilerin çok hızlı toparlanacağını görüyoruz.

Tags: No tags

Yoruma Kapalı