Merkez Bankası ” Devam ” Dedi

İçindekiler

16 Ocağa Kadar Devam

Fiyatların geçtiğimiz ayda ufak bir şekilde gerilemesinin ardından “Merkez Bankası acaba faiz düşürür mü” fikri beynimizi birazcık olsa da karıştırdı. Ardından ise fiyatların gerilemesinin hangi sebeplerle ortaya çıktığı belirgin bir şekilde anlaşılınca Merkez Bankasının faizleri düşürmemesi gerektiği görüşü ağır basmaya başladı.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu da gerçekleştirdiği yılın son toplantısında faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24 seviyesinde tuttu. Faiz bu düzeye bir önceki toplantıda çıkarılmıştı.
Para Politikası Kurulu bundan sonraki yılın ilk toplantısını 16 Ocak’ ta yapacak. Bir başka deyişle yüzde 24′ lük oran bu tarihe kadar uygulanacak.
Merkez Bankasının elinde piyasayı yüzde 25.5 faizle gecelik fonlama ya da yüzde 27 faizle geç likidite penceresi yoluyla fonlama olanağı da bulunuyor. Bu faizler, haftalık repo ihale faiz oranına 1.5′ er puan eklenerek bulunuyor.
Şu dönemde faiz artışı değil, tam tersine bir faiz gerilemesi beklentisi olduğu için bu oranların uygulanması olanağı bulunuyor.

Konuşulan da Benzer

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttuğu gibi yaptığı açıklamada da yeni bir şey söylemedi.
Merkez Bankası fiyatlardaki düşüşe değinerek risklerin sürdüğünü vurguladı. Açıklamada bu konuya değinirken şöyle denildi:
İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.”
Yani Merkez Bankası fiyatlardaki gerilemeyi yalnızca ithal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlıyorsa da, biliniyor ki bu düşüşü sağlayan temel etken otomotiv, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimi oldu.
Merkez Bankasının açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verildi:
Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, ücretlendirme davranışları, para politikası kurulu kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengeleme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkilen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.”

Piyasalar rahatladı 

En başta belirttik; enflasyon verileri açıklandıktan hemen sonra “Belki” denilmesinin ardından Merkez Bankasının faiz indirimine girmeyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu ama yine de” Deveyi Sağlam Kazığa Bağlayalım” diyenler yok değildi.
Merkez Bankası piyasaları şaşırtmadı, aslında kötü bir sürpriz yapmadı ve piyasa oyuncuları bir oh çekti. Merkez Bankası sembolik sayılacak bir düzeyde, çok küçük bir faiz indirimi bile yapsa bunun anlamı çok çok farklı olur, piyasa buna çok sert tepki verebilirdi. Özellikle döviz ile ilgili kötü düşünceler birden meydana çıkabilirdi.

Beklentiler

Her ne kadar geçtiğimiz ay itibarıyla yıllık fiyat artışı bir önceki aya göre gerilemişse de, özellikle TÜFE’ de aralıkta yeniden bir yükseliş yaşanması ve yıllık oranın yönünü çok az olsa yukarıya çevirmesi bekleniyor. Kaldı ki bu yılın yaratacağı baz etkisiyle 2019’un ilk aylarında da yıllık oranın yeniden yükseliş gösterebileceği hesaplanıyor.
İşte böyle bir gidişat varken bir tek aydaki düşüş göz önünde bulundurularak faiz geri çekilmesi gerçekten anlamsız olurdu. Neyse ki böyle bir hataya düşülmedi.