Jim Rogers : Ekonomi Dünyasının Gezgin Yatırımcısı


Para kazanmayı bilip, hırsına yenilmeyen çok az insan vardır. Bu hafta bu insanlardan birini tanıyacağız. Jim Rogers , motosiklet ve gezi tutkunu bir yatırımcı. Daha fazlasına sahip olma arzusuna kapılıp hayatı ıskalamayan Rogers, yazdığı kitaplarla da ilgi odağı oluyor.

Jim Rogers Eğitimi

Jim Rogers

Jim Rogers 19 Ekim 1942’de Maryland’de doğdu. Babası James Beeland Rogers bir kimya fabrikasında fabrika müdürüydü. Henüz beş yaşındayken fıstık satarak ve beyzbol maçları sonrasında geride kalan boş şişeleri toplayark ilk parasını kazandı. Çocukluğunu Alabama’da geçiren Rogers, lise eğitimini tamamladıktan sonra Yale Üniversitesi’nde Tarih bölümü okudu. 1964’te mezun oldu. İlk işini Wall Street’te Dominick & Dominick’te buldu. Burada çalışırken ikinci üniversitesini okumak istedi ve Oxford Üniversitesi’ne gitti. 1966’da Felsefe, Politika ve Ekonomi bölümünden mezun oldu. Daha sonra iki yıl Vietnam Savaşı sırasında ABD ordusunda görev aldı.

Jim Rogers Erken Kariyeri

Ordudaki görevininin bitişinden sonra yatırım bankası Arnhold ve S. Bleichroder’da çalışmaya başladı. Burada George Soros ile tanıştı. 1973’te Soros ve Rogers buradaki işlerini bıraktılar ve ‘Quantum Fund’ adlı yatırım fonunu kurdular. Yatırım piyasası konusunda oldukça tutkulu olan Rogers, ciddi çalışmalar sonucu Quantum Fund’ı ilk gerçek uluslararası fonlardan biri haline getirdi. 1973-1980 arasında S&P yaklaşık %47 artarken Rogers’ın portföyü %4200 arttı.Bu kazanç onu efsaneler arasına sokmaya yetti.Rogers, para yatırma ve yönetme konusunda oldukça yetenekliydi fakat para kazanma takıntısı yoktu. Bu yüzden 1980 yılında, 37 yaşındayken, diğer tutkularının peşinden gitmek için emekli oldu. Kendi parasını yöneterek dünyanın her yerinde emtialara ve hisse senetlerine yatırım yapmaya başladı.

Jim Rogers Emeklilik Sonrası

Jim Rogers

Rogers, motosiklet kullanmayı çok seviyordu ve dünya turu yapmak istiyordu. İki tutkusunu birleştirdi ve motosikletiyle dünya turuna çıktı. Bu geziler sırasında dünya borsaları ve ekonomileri hakkında bilgi sahibi oldu ve portföyünü akıllı adımlarla yönetti. Rogers, 1990-1992 yılları arasında motosikletiyle altı kıtada 160.000 km yol katederek ikinci dünya turunu attı. Bu yolculuk, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Döndükten sonra yazdığı ‘Investment Biker’ adlı kitabında maceralarını ve dünya çapındaki yatırımlarını anlattı.

1998’de Rogers Uluslararası Emtia Endeksi’ni kurdu. Burada kısa süre çalıştıktan sonra seyahat tutkusu onu yine yoklamaya başladı. Ve 1 Ocak 1999 ve 5 Ocak 2002 tarihleri ​​arasında Rogers, eşi Paige Parker ile özel yapım bir Mercedes ile yola çıktı. 116 ülkeyi geçerek Guinness tarafından tanınan başka bir yolculuğa çıktı ve 245.000 kilometreyi aştı. Bu dünya çapındaki maceranın ardından ‘Adventure Capitalist’ kitabını yazdı. Bu kitap da ilk kitabı gibi çok satanlar arasına girdi.

Döndükten sonra birçok finans programına düzenli olarak konuk olarak deneyimlerini ve tavsiyelerini anlattı. 2006 yılında Rogers Holding’i kurdu halen burada CEO görevine devam ediyor. Aralık 2007’de Asya pazarlarında yatırım potansiyeli gören Rogers, New York’taki malikanesini yaklaşık 16 milyon dolara sattı ve Singapur’a yerleşti. 2011 yılında, tarım, madencilik, metal ve enerji sektörlerindeki en iyi şirketlere odaklanan The Rogers Global Resources Equity Index adlı yeni bir endeks fonu kurdu.

Jim Rogers Yazar ve Eğitimci Kimliği

Yatırım dünyasında yerini koruyan Rogers, aynı zamanda üretken yönüyle de öne çıktı. Yazdığı kitapların yanında ‘The Washington Post’, ‘The New York Times’, ‘Forbes’, ‘Fortune’ ve ‘The Wall Street Journal’a sık sık katkıda bulunur. Ayrıca Rogers öğretmen kimliğine de sahipti. Uzun yıllar Columbia Üniversitesi İşletme bölümünde finans alanında misafir eğitmen olarak çalıştı. Nisan 2019’da Pusan Ulusal Üniversitesi’nden fahri doktora derecesi aldı. Jim Rogers’ın şimdiye kadar yazdığı kitapları aşağıda listeledik.

  • Investment Biker: Around the World with Jim Rogers. (1994)
  • Adventure Capitalist: The Ultimate Road Trip. (2003)
  • Hot Commodities: How Anyone Can Invest Profitably in the World’s Best Market. (2004)
  • A Bull in China: Investing Profitably in the World’s Greatest Market. (2007)
  • A Gift to My Children: A Father’s Lessons For Life And Investing. (2009)
  • Street Smarts: Adventures on the Road and in the Markets (2013)
  • Number One Bestsellers in Japan: The Future of Japan (2019)
  • Number One Bestsellers in Japan: A Warning to Japan (2019)

Benzer Diğer Yazılarımız

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi

Bullekon Temel Analiz Eğitimi

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon
Etiketler: Etiket yok

Yorumlara Kapalıdır.