Harcamalarınıza Yön Verecek 6 Tüyo

Eğer mutlu ve sağlıklı bir finansal hayata sahip olmak istiyorsanız kesinlikle harcamalarınızı kontrol ederek başlamalısınız. Harcamalarınızı kontrol etmelisiniz ve onlara yön vermelisiniz. Bu sizleri çok rahatlatacaktır. Bullekon olarak sizler için harcamalarınıza yön vermenizi sağlayacak birkaç tüyo vereceğiz.

Başlamadan önce Hatırlatma yapalım ; Harcamalarınıza yön verirken kesinlikle kararlı ve sabır olun.

Limit Belirleyin

Harcama yapmadan önce limitlerinizi bilin. Bu limitlerinizi haftalık, aylık ve yıllık olarak hazırlayın. Genellikle harcamalarınızın en büyüğü ev için yaptığınız harcamalar olacaktır. Gelin bir örnek ile pekiştirelim;

Harcama Kalemleri

Günlük

Haftalık

Aylık

Yıllık

Toplam

Mutfak Eşyaları

 

100

400

4800

4800

Faturalar

 

 

400

4800

4800

Eğlence

 

80

240

2880

2880

Bilgi Yukarıdaki rakamlar örnektir ve limittir. Limitleri aşmayacak şekilde harcama yapmalısınız.

Yukarıdaki kalemler arttırabilir. Ayrıca harcama kalemlerinizi azaltabilirsiniz veya yaptığınız harcamaları kısabilirsiniz. Bu sayede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Gereksizleri Tablonuzdan Çıkarın

Bir yetişkin insan aylık ortalama 550 ₺ gereksiz harcama yapıyor. Bu gereksiz harcamaları yapmanızda ki en önemli etken ise reklamlardır. İhtiyacınız olmasa bile sırf güzel diye veya tatlı diye harcamalar yapıyoruz. Alacağınız her şeyi yukarıdaki limitin içine ekleyin. Eğer ihtiyacınız olmayan bir ürün alacağınız da limitinizi kontrol edin eğer sizi zarar uğratacak ise kesinlikle almayın. Alacaklarınızı program yaparken yazmayı unutmayın, sonradan alacaklarınız bu listede yoksa almayın.

Her borç borç değildir

Borç demek geri ödenmesi gereken paradır. Eğer kontrolsüz borç yaparsanız ödemek sizleri yorabilir. Borçlar ikiye ayrılır mantıklı borçlar ve mantıksız borçlar olarak. Bizim anlatmak istediğimiz ise mantıklı borçlardır. Örnek vermek gerekiyorsa ev almak için girilen borçlardır. Mantıksız borçlar ise sırf zevk için veya size geri dönüş sağlamayacak yapılan borçlardır.

Araştırma yapmadan alma

Almak istediğiniz ürün ortalama 50 sitede veya dükkanda bulunmakta. Bunları araştırın ve öyle karar verin. Alacağınız ürün bir dükkanda 50 ₺ iken diğerinde 40 ₺ olabilir. Girin ve fiyatını sorun, araştırmanızı yapın ve en uygun olandan alışverişinizi tamamlayın. Unutmayın, hiçbir dükkan sahibi siz fiyatı sordunuz diye almaya zorlamayacaktır. Zorlasa bile kanmayın 🙂

Kendi gelişiminize yatırım yapın

Yeni bir dil öğrenin, yeni bir kodlama dili öğrenin, yeni bir eğitim alın veya yeni yerler keşfedin. Bunlar içinde bir limit belirleyin öğrendiklerinizden kendinize yeni bir ek getirecek iş alanı oluşturun.

Yatırımlarınızı arttırın

Harcama planınızı hazırladığınızda ve limitleri koyduğunuzda eğer fazladan bir paranız kalıyorsa bunu sakın dağıtmayın illa harcamak zorunda değilsiniz. Ve kesinlikle plan yaparken yatırım yapacağınız miktarı önceden hazırlayın ve ona göre planlayın. Yatırımdan kastımız belirlediğiniz miktarı yastık altına koymanız değil. Kalan paranızla yüksek getirili hisse senetlerinde, dövizlerde, fonlarda, veya diğer yatırım araçlarında düzenli yatırım yapmanızdır.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.