Dünya’nın Borcu ve Parası

Dünya’nın borcu her geçen gün daha çok büyümeye devam ediyor. Gelişmekte ve gelişmiş olan ülkeler olarak incelediğimizde sadece 3 gelişmiş ülke Almanya-İngiltere ve Amerika dünya borcunun  %71’ini kapsıyor.

Bullekon-Dünyanın borcu

Dünya büyüdükçe ve geliştikçe ülkelerin borçları da hızlıca artmaya devam ediyor. Şuan dünyanın en borçlu ülkesi Amerika’nın toplamda resmi olarak 69 Trilyon dolar borcu gözüküyor. Dünyamızda dolaşımda olan para miktarı ise sadece 95,7 Trilyon dolar. Ülkelerin borçlarının toplamı ise bu sayının neredeyse 2.5 katı.

Türev piyasalarda ise 532 Trilyon Dolar dolaşımda. Bu devasal rakamlar ülkelerin başına dert olmaya devam edecek gibi gözüküyor.  Dünya son büyüme rakamlarına göre yavaşlamaya geçiyor. Bunun en büyük sebepleri ise bu borçlardır.

Bu infografik raporunda aslında göze çarpan bir diğer nokta ise kripto paralarda ki işlem miktarı. Bir kaç yıl önce hızlıca atağa geçen kripto para piyasası hızlı büyümesini erken kaybetti ve bir balon olarak adlandırılmaya başlandı. Dünyada şuan sadece 250 Bin dolar kadar bir hacme sahip.

Şuan bu fiyatları fırsat mı görmeliyiz yoksa balon olduğuna inanmaya devam mı etmeliyiz bunu zaman gösterecek. Eğer ülkeler büyük borç bataklığından çıkmayı kripto paralara yüklerse ki bu ne kadar doğru olur bu bilinmez. O zaman yeni ataklar yapabilir.

Ülkelerin para arzını ve dolaşımdaki para miktarı hakkında bilgi ve verileri istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Eğer bu görseli sitenizde kullanmak ve paylaşmak istiyorsanız izimle iletişime geçin.

Comments are closed.