Dolar Endeksi (DXY) Nedir?

Bu yazımda size haberlerde, sosyal medya vb. yerlerde çok fazla duyduğunuz dolar endeksini anlatacağım. Dolar endeksi tüm dünya borsaları, emtialar, para birimleri açısından çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle para birimlerinde işlem yapan yatırımcıların ilk baktığı grafik dolar endeksi grafiğidir.

Dolar Endeksi Nedir?

Doların diğer para birimleri karşısındaki mevcut değerini hesaplayan değerdir. Dolar endeksi yükseliyorsa dolar diğer para birimlerine, emtialara karşı güçleniyor demekken düşmesi diğer para birimleri ve emtialara karşı güç kaybediyor demektir.  DXY sembolü ile gösterilmektedir.

Bretton Woods zaman dolar altına karşı endeksliydi ve bir süre sonra bu sistemden vazgeçilmiştir. 1973 yılında ise dolar endeksi kavramı ortaya çıkmıştır. Belirli para birimlerinden sepet yapılarak doların mevcut değerini hesaplamak için kullanılmaya başladı. Dolar endeksi hesaplanırken 6 para biriminden yararlanılır. Bunlar:  Euro, Japon Yeni, Pound(Sterlin), Kanada Doları , İsveç Kronu ve İsviçre Frankıdır. Her gün bu para birimlerinin dolara göre fiyatlanmalarına göre de dolar endeksinin artış ve azalışları ortaya çıkar. Aslında bütün para birimleri birbirleri ile bağlantılı haldedir.

Nasıl Hesaplanır?

Dolar endeksi hesaplanırken yukarıda bahsettiğimiz 6 para biriminin farklı ağırlıkları vardır.  Bu ağırlıklar;

Euro (EUR) 57.6% ağırlık, Japon Yeni (JPY) 13.6% ağırlık ,Pound sterling (GBP) 11.9% ağırlık
Kanada Doları (CAD) 9.1% ağırlık, İsveç Kronu (SEK) 4.2% ağırlık, İsviçre Frankı (CHF) 3.6% ağırlık

Para birimlerinin ağırlıklarını öğrendiğimize göre hesaplamamızı nasıl yapabiliriz şimdi bu konuya bakalım.  Aşağıdaki değişimler örnek olarak verilmiştir. Fiyatlar sürekli değiştiği için bu değişimlerde saniyelik olarak değişmektedir.

USD/EUR  değişim: +0.30%   USD/JPY değişim: -0.25% USD/GBP değişim: +1.30%

USD/CAD değişim: +0.50% USD/CHF değişim: +0.10% USD/SEK değişim: +0.60%

DXY Değişimi= (%57.6*0.30)+ (%13.6*-0.25)+(%11.9*1.30)+(%9.1*0.50)+(%4.2*0.10)+(%3.6*0.60)=+0.36%

DXY= +0.36%

DXY’deki değişim +0.36% olmuştur. Buda demek oluyor ki dolar endeksi yükseliş yaşamış ve diğer para birimlerine karşı güçlenmiştir.

Yazımızı özetlemek gerekirse, dolar endeksinin değer kazanması emtialar, diğer ülke para birimlerine karşı güçlenmesi demektir. Değer kaybetmesi ise emtiaların ve diğer ülke para birimlerinin dolara karşı güçlenmesi demektir.

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.