Doğru Teknik Analiz Adımları

Teknik analiz yaparken takip etmeniz doğru adımlar mevcuttur. Teknik analiz sadece destek ve dirençlerden oluşan bir sanat değildir. Ana temelleri ne kadar destek ve dirençlere dayanıyor olsa da grafiklerin içerisinde bulunması gereken formasyonlarda mevcuttur. İşlem açmanızda sizlere büyük yollar gösterecektir. Ama teknik analiz yaparken takip etmeniz gereken adımlar mevcuttur. Bunları düzenli bir şekilde takip ederseniz teknik analizinizde başarı oranınız daha da artacaktır.
Tabii teknik analizi iyi bilmeniz gerekiyor olacaktır. İsterseniz eğitimimizi inceleyebilirsiniz.

1- Hacimli olan bir hisse veya coin

Hacimli grafik

Teknik analize yapmaya başlamadan önce seçeceğiniz grafik hacimli olmalıdır. Hacimli grafikler teknik analiz kurallarına uymaya daha çok meyillidir. Likit olmalı ki istediğiniz noktadan işleme girebilesiniz veya işlemden çıkabilesiniz. Yani ilk dikkat etmeniz gereken kural grafik hacimli mi değil mi? sorusuna cevap bulmanız olacaktır.

2-Trend tespiti

Yükselen trendi örnek grafik

En önemli olan adımlardan bir tanesidir. Bir grafikte trendi bulmak en önemlisidir. Sonuçta kimse giden bir treni ters yönde beklemez. Onun için ilk trendi bulmalısınız. Trendin tersine bir işlem açmak sizi terste bırakacak ve kaybetmenize neden olacaktır. İşlem yapmayı planladığınız zaman dilimine göre trendleri bulabilirsiniz. Kısa vadeli bir işlem düşünüyorsanız ilk önce uzun zaman diliminden (Örnek 4 saatlik periyotta ki trend bulunmalı) daha sonra düşük zaman dilimlerindeki trendler bulunarak yönümüzü teyit edebiliriz.

3-Destek ve Direnç tespiti

Destek Direnç Seviyeleri

Eğer trendin yönünü bulduysanız, trendin içindeki destek ve direnç noktalarını bulmalısınız. İşleme giriş noktalarınız desteklerden çıkış noktalarınız dirençten gerçekleşeceği için destek ve dirençleri bulmak elzemdir. Doğru noktaları bulduysanız, doğru noktadan işleme girebilirsiniz.

4-Hareketli Ortalamaların Onayı

Hareketli ortalama onayı

Genellikle kullanılan hareketli ortalama periyotlar 7 – 14 – 21 – 52 – 200’dür. İşlem yapacağınız vadeye göre hareketli ortalamaların periyotlarını ayarlamanız gerekecektir. Kısa vadeli işlem yapacaksanız 14 günlük hareketli ortalamanın üstünde olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hareketli ortalamaların kesişimleride büyük önemler taşımaktadır. Dikkat edilmelidir.

5-Formasyonların tespiti

Formasyonların tespiti

Trendleri bulduk sonra destek ve direnç seviyelerimizi tespit ettik, hareketli ortalamalardan ilk onayımızı aldık şimdide grafiğin içerisinde ki formasyonları tespit etmek gerekecek. Formasyonların kırılımlarında işleme girmek daha doğru sonuçlar oluşturacaktır. Simetrik üçgenin kırılması veya flama formasyonu gibi bir örüntü oluşmuş olabilir. Bunlara dikkat etmeli ve doğru şekilde tespit etmelisiniz.

6-İndikatörler Onayı

İndikatör onayları

Hareketli ortalamalardan ilk onayı almıştık şimdide indikatörleri kullanarak ikinci onayı almamız gerekmektedir. İndikatörlerde de en önemli olanları kullanarak onay almak önemlidir. Mesela RSI veya Macd indikatörlerinin onayı önemlidir.

7-Giriş ve çıkış seviyelerinin ayarlanması

İşleme giriş çıkış seviyeleri

İşleme gireceğiniz noktayı tespit ettikten sonra mutlaka zarar durdur seviyenizi ve kar al seviyenizi ayarlamanız gerekecektir. İşleminizi garantiye almadan işleme girmenizi önermiyoruz. Mutlaka zarar durdur seviyeniz belli olmalıdır.


Şimdi teknik analizi hangi adımlarda uygulayabileceğiniz öğrenmiş oldunuz. Doğru işlemlerinizde kullanmanız dileğiyle.

Bullekon Geniş Kapsamlı Teknik Analiz Eğitimi İçin Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon
Etiketler: Etiket yok

Yorumlara Kapalıdır.