7 Gelir Kaynakları

Bu yazımda size 7 Gelir Kaynakları ndan bahsedeceğim. Hayat şartlarının değişmesi ve paraya daha fazla ihtiyaç duyulması sebebiyle, insanların ekstra gelir kaynağı arama isteği  daha fazla artmıştır. Unutmayın,  Gelir kaynaklarınız ne kadar artarsa o kadar rahat bir hayat sürme ihtimaliniz artacaktır.

Şimdi size 7 tane gelir kaynağını anlatacağım;

Gelir Kaynakları

1- Kazanılan Gelir: Mesleğinizden elde ettiğiniz gelirdir. Çalıştığınız şirket veya kurumun her ay size yatırdığı maaş geliri olarak geçer.

2- Kâr Geliri: Alış ve satıştan elde edilen gelirdir. Bir araba, ev vb. bir varlık aldıktan sonra bu varlığın üzerine kâr eklenerek satılması ile elde edilen gelirdir.

3-Pasif Gelir: Genelde az çaba ile sürekli gelir elde etmenizi sağlayan kaynaktır. Video içeriği üreticiliği,  blog yazarlığı, nft satışı gibi konular örnek olarak verilebilir. Pasif Gelir Yöntemlerini Öğrenmek İçin BURAYA TIKLAYINIZ.

4-Temettü Geliri: Borsaya açık şirketler genelde yıl sonu kârlarından şirketler ortaklarına ödeme yapar. Bu ödemeye de biz temettü deriz.  Birçok yatırımcı bu ödemeyi alabilmek için şirketlere yatırım yapar. Buradan gelen gelirede temettü geliri adı verilir. Doğra temettü stratejisi oluşturmak için buraya tıklayınız.

5-Kira Geliri: Sahibi olduğunuz mülkleri kiraya vererek gelir elde etmenizdir. Ev, arsa, araba gibi mülkler örnek olarak verilebilir.

6-Sermaye Kazançları: Sahibi olduğunuz varlıkların değer kazanmasıyla elde ettiğiniz gelirdir.  Hisse senetlerinin değerlenmelerinden elde edilen kazançlar örnek olarak verilebilir.

7-Telif Gelirleri: Fikri size ait olan ve devlet kurumları tarafından onaylanmış fikirleri satmanız veya kullanım hakkını vermeniz ile elde ettiğiniz gelirdir.

Yukarıdaki gelir kaynaklarının çoğu başlangıç sermayesi ile oluşmaktadır. Başlangıç sermayeniz olmalıdır. Bunun içinde ilk başta birikim yapmalısınız. Birikim yapmayı öğrenmek için ‘’Birikim Nasıl Yapılır?’’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle……

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın…. Buradan Abone olabilirsiniz.

Comments are closed.