Image default
Girişimcilik

Girişimciye 6 Başlıkta Hırs

Genç yaştaki arkadaşlar hayatlarını kontrole sokma zamanlarında bazı hatalar yaparlar veya hayatlarını değiştirecek girişimlerde bulunurlar. Genellikle bu yaş aralığı 18 ile 25 yaş aralığıdır ve insanlar bu dönemlerde gelecekleri için doğru karar vermeleri gerekir. Fakat gerekse toplumsal gerekse yakın çevreleri tarafından baskı görürler. Bu baskılar genç yaştaki arkadaşları çekingen, şüpheci ve yeterli enerjilerini kaybetmelerine neden olur. Meydana gelecek olan bu dönemlerde bu genç arkadaşlar ikiye ayrılırlar. Bunların birincileri sadece o günü atlamaya ve zamanlarının bir çoğunu eğlenceye ayıran arkadaşlardır. İkinci örneklemede ki arkadaşlar ise sadece o günlerini değil geleceklerini planlarlar ve hayatlarını değiştirecek girişimlerde bulunurlar. O zaman girişimci arkadaşlara veya girişimci olmak isteyen arkadaşlara vereceğim hap bilgileri bakalım.

  • Her Fikri Uygulamaya Kalkmayın

Yakın çevremiz ve toplumsal olaylar sizleri etkileyebilir ve bu etki sizlerin hayranlarınıza açılmanızda hatta projelerinizi faaliyete geçirmenizde engel olabilir. İlk olarak bu durumu atlatmamız lazımdır. Eğer ki bir hedefiniz ve projeniz var ise etrafınızdan fikirler alın ama hepsini uygulamaya kalkmayın, bazı kişiler (bu kişiler en yakın arkadaşlarınız olabilir) her zaman sizlerin iyiliğinizi istemeyebilir ve kıskançlıkları tutabilir. O yüzden her fikri uygulamaya kalmayın güzelce tartın ve harekete geçmeden önce aynı fikri bazı yakın etrafınıza anlatarak tepkilerini ölçün.

Girişimciye 6 başlıkta hırs
  • Hedeflerinize ve geleceğinize odaklanın

Bu hedefleriniz bir ürünü çok satmak ve bunun kazançları ile lüks bir araba almanız olabilir. Veya yatırım hedefleriniz olabilir ve bunun sonucunda yüksek mevkiler düşünüyor, hayal ediyor olabilirsiniz. Ama bu yolda bazı kişiler kadar şanslı olmayacağınızı ve cidden mücadele etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Hedefleriniz büyük olmalı ve genellikle soyut bir sonuç belirler iseniz daha büyük işler yapmanız gerekecektir. Hedeflerinizin küçük olması ve kolay erişilebilir olması sizleri mutlu etmeyebilir. Elbette küçük şeyler ile mutlu olmayı öğrenmeliyiz ama bu sefer bu olmamalı J

  • Günlük Ritüellerinizi düzenleyin

Hayatımız boyunca bir şeylere hep bağımlı olarak yaşadık ve devam etmekteyiz. Tabi ki bu düzeni değiştirmek çok zordur. Bu yüzden günlük yaptığınız ritüel işlerinizi düzenleyin. Mesela her sabah erken kalkmaya çalışın, spor yapıyorsanız her gün aynı saate yapmaya ve kitaplarınızı aynı saatlerde okumaya çabalayın. Bu sayede kendinize olan güveniniz ve enerjiniz artacaktır. Mutlu olduğunuzu fark edecek, bu da işlerinize yansıyacaktır. En güzel fikirler beyin düzenliyken ortaya çıkar unutmayın.

  • İdolünüz sizin gibi şartlara sahip değildi

Hayatta hep başarılı insanları ve hoşumuza giden tiplemeler idolümüz olmuştur. Zengin olmayı istiyorsak milyarderleri takip etmişizdir ve onların her gün sabah 5 te uyandıklarını öğrenmişizdir. Buda sizlerin her gün 5 te kalkmanız gerektiği anlamına gelmeyecektir, gelmemelidir. Çünkü yaşam standartlarımız ve şartlarımız onların hayatları ile bir değildi. Eğer ben 5 te kalktığımda enerjik olamıyorsam ama 5.30 kalkınca daha enerjik oluyorsam ben 5.30 da kalkmalıyımdır. Kendi hayatınızı idolünüze göre değil kendinize göre düzenlemelisiniz ama onlardan daha çok çalışmalısınız.

  • Onlarla gitmek zorunda değilsin

Tam hedeflerimize odaklanmış notlarımızı almışız ve çalışmaya başlamışızdır ki 10 dakika sonra arkadaşınız arar ve hadi dışarı çıkalım der. Peki burada ne yapman gerekiyor ? Onca hazırlıktan sonra ve tamda zengin ve başarılı olacakken masada öylece bırakacak mısın ? Yoksa kardeşim şuan çalışıyorum ben bitince seni ariyim buluşalım mı diyeceksin ? Benim tercihim ikincisi olacaktır. Çünkü benim hayallerim her şeyden daha önemli ve geleceğim bugüne benzemesinden korkuyorum. Bu konuda karşı taraf (arkadaşınız) anlayışlı biriyse sizi üstelemeyecek ve kabul edecektir.

  • Bazen başarısız olmak güzeldir

Hayatımızda bir çok kez hata yapmışızdır ve sonucunda başarısız olmuşuzdur. Hedeflerinize koşarken de bir çok hata yapabilirsiniz. Bir çok kez başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz. Eğer ki bu hatalarınız ve başarısızlıklarınız olmazsa başarılı olamazsınız. Her hata sizleri yok etmez ama daha sağlam bir temel oluşturabilir. Başarısızlıklarınız sizlerin hayallerinizi engellemez aksine güçlendirir. Önemli olanda budur hatalarımızdan ders çıkarmak ve nerede hata yaptığımızı bulmak, bu sayede o hatayı tekrarlamayız ve temelimiz sağlamlaşmış olur. O yüzden hatalarınızda ve başarısızlıklarınız da enerjinizi kaybetmeyin aksine hırslanın ki hedeflerinize bir basamak daha yaklaşın.

Asla pes etme ki geleceğin bugünlerine benzemesin daha mutlu ve daha zengin ol !

Bir önceki yazımız olan Bist’te neler oluyor ? adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Bullekon