Image default
Ekonomi Genel İktisat

EKONOMİK BÜYÜMENİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

EKONOMİK BÜYÜME NEDİR ?

ekonomik büyüme ile ilgili görsel sonucu

Kişi başına düşen reel gayrisafi  milli hasılada meydana gelen artışlardır.Ekonomik büyüme üretim ölçeğinin ve üretimin artması yani reel çıktının zaman içinde artmasıyla gerçekleşir.Ekonomik büyümenin başlıca kaynakları vardır.Büyümenin başlıca kaynağı emek ve sermaye artışının sağlanması bunun yanı sıra üretim faktör miktarı , teknoloji ve verimde meydana gelen ilerlemeler de ekonomik büyümenin kaynağıdır. Bir ekonomide işsizlik varsa o ekonomi tam istihdama ulaşamadığını gösterir buda ekonomik koşulların tam sağlanamaması durumunda ekonomik büyüme koşulları gerçekleşemez. Buna örnek olarak gelişmekte olan ülkeleri gösterebiliriz.Emek miktarının artması bir ekonomik  büyümenin kaynağını oluştursa da hızlı nüfus artışı olumsuz etkiler.Bir ülkede hızlı nüfus artışı kamu sektörünün  yapacağı harcamaları altyapı yatırımlarını eğitim ve sağlık alanlarına kaydıracağından büyüme olumsuz etkilenir. Sermayenin marjinal verimliliğini emeğe nispeten artırır.Tasarruf edilen emek nedeniyle üretim maliyetleri azalır. Üretimde bir miktar emeği boşa çıkarır. Emeğin yerine sermayenin ikamesi söz konusudur.

BÜYÜMENİN YARARLARI

  • Ekonomik büyüme,bir ülke vatandaşlarının yaşam standardını ve yaşam tarzını,savunma gücünü,gelir dağılımını ,uluslararasındaki ağırlığını değiştirir.

BÜYÜMENİN ZARARLARI

• Ekonomik büyümenin toplumsal zararlarının başında çevre kirlenmesi gelmektedir.
• Ekonomik büyümeye ayak uyduramayan bireyler mutsuz olmaktadırlar.
•Çağın gerektirdiği bilgileri takip edemeyenlerde (teknolojiye ayak uyduramayanlar) işe girememekte, hatta işten çıkarılmaktadır.Ekonomik büyümeyi sağlayabilmek ve diğer ülkeleri geçebilmek için her şeyden önce yeterli tasarruf miktarına sahip olmak gerekir. Bu yüzden, bireyler daha fazla tasarruf yapmak zorunda kalmaktadırlar…
• Gelirin daha büyük bir kısmını tasarruf etmek ; hayat standartlarını düşürebilmektedir.

HAYATIMIZDAKİ 5 KÖTÜ BÜYÜME

ekonomik büyüme

1-İŞSİZ BÜYÜME

Ekonomilerde büyüme sağlanmakla birlikte ,yeterli istihdam imkanının oluşmaması nedeniyle işsizlikte artışın görülmesi haline denir. Buna örnek olarak ABD ve Avrupayı gösterilebilir.

2-ACIMASIZ BÜYÜME

Büyümenin nimetlerinin adil bir şekilde dağıtılamaması halidir.Gelir dağılımı düzeltilemediği gibi daha da adaletsiz hale gelir.Zengin daha zengin , fakir daha fakir olur. Örneğin ; Latin Amerika

3-SESSİZ BÜYÜME

Büyüme sürecinde demokratik iyileşmenin sağlanamaması , bireysel hak ve özgürlüklerin
kötüleşmesi halidir. Dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası demokrasi ile yönetilmektedir.Ancak bu kağıt üzerinde kalmaktadır.

4-KÖKSÜZ BÜYÜME

Büyüme sürecinde toplumun örf-adet,gelenek-göreneklerinin yozlaşması, diğer ifadeyle kültürel kimlik kaybının yaşanması halidir.Büyüklere saygının azalması (bacak bacak üstüne atılması,
sigara içilmesi, söz dinlenilmemesi vb).Küçüklere sevginin azalması. Giyim kuşamda değişiklikliğin olması.

5-GELECEKSİZ BÜYÜME

Ekonomik büyümenin daha çok yenilenemeyen doğal kaynakların tüketilmesi yenilemeyen  doğal kaynakların tüketilmesi pahasına gerçekleştirilmesi halidir.Gelecek nesillere bırakılacak doğa unsurlarının
yok edilmesi , her türlü kirliliğe büyüme adına göz yumulması , çevrenin hiçe sayılması vb. bir çok örnek son yıllarda çevreci ya da sürdürülebilir büyüme/kalkınma gibi yeni oluşumları gündeme taşımıştır.

Sonuca gelecek olursak ekonomik büyüme  hem yararı hemde zararlarıyla bizi etkilemektedir.Bir yandan yaşam standartını artırırken diğer yandan da hayat standartını  düşürmektedir.Aslında büyümekle eksiklerimizi tamamlarken bir yandan da tamamlanmış ya da tamamlanmak olan yanlarımızdan eksiliyoruz.Buna örnek verecek olursak BM. Verilerine göre halen dünyada 10.000 dolayında ayrı kültür vardır ve bunlar giderek azaldığı görünmektedir. Ekonomik olarak gelişen ve gelişmekte olan ülkeler  ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması için üretim faktörlerinin sürekli artırılması ve sürekli teknolojik buluşlar yapmak isteyeceklerdir.Yüksek büyüme hızları tüm dünyada sürdüğü sürece;bir gün , enerji kaynakları, yer altı ve yer üstü kaynakları yetersiz hale gelecektir.

Ekonomik büyüme sadece ekonomiyi değil ; sosyal, kültürel, siyasal,ahlaki kısacası her yönüyle bizi etkiler.

Benzer İçerikler

Petrol Fiyatları Nasıl Belirlenir ve Nelerden Etkilenir?

Oğulcan Fidancan

Köprüyü Geçene Kadar Ayıya Dayı Demek

Arda MERTTÜRK

KISIR DÖNGÜ

Şuheda ARSLAN

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Şehmus ugur Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Şehmus ugur
Ziyaretçi
Şehmus ugur

Tebrikler hocam. Devamını bekleriz

Bullekon