Image default
Borsa Genel Teknik Analiz Temel Analiz

Bist’te Neler Oluyor ?

Bist100, 3 Ocak başladığı ralli ile son 3 haftalık dönemde %17’nin üstünde artış sağladı. Hatırlanacağı üzere Bist100 Endeksi, 2018 yılının başlarında 120.000 seviyesini görerek rekor kırmasına rağmen yıl boyunca olumlu bir tablo sergileyememiş ve seneyi %25’in üstünde kayıp ile 90.000 seviyesinde kapatmıştı.

2018 yıl genelinde ortalama %25 kaybettiren Borsa İstanbul’un, Fed’in faiz arttırımına gittiği bu dönemdeki artışı dikkatleri üzerine çekmesine sebep oldu?

Peki bu artışın sebepleri neler, artış nereye kadar devam edecek?

 

Küresel olarak gelişen ülke piyasalarının geneline bakıldığında, Borsa İstanbul gibi diğer gelişen ülke piyasalarında da bir artış olduğu görülmekte. MCSIEM Endeksine bakıldığında(Gelişen ülke piyasalarının tümünü kapsayan bir endeks), 3 haftalık dönemde %10’luk bir artış göze çarpmakta.

Bu da aslında yükselişin ülkemize özgü olmadığını küresel olarak bir yükseliş trendinin içinde olduğumuzu göstermekte. Buna rağmen endeksteki %10’luk artışa rağmen Bist’teki %17’lik artış ülkemiz piyasasının diğer çoğu gelişen ülke piyasasından pozitif ayrıştığına işaret ediyor. Bist’teki pozitif ayrışmadan önce, gelişen ülke piyasalarındaki bu olumlu hareketi ele alalım.

Fed’in 17 Aralık’taki faiz arttırımı sonrası Dolar değer kazanmaya başlarken, gelişen piyasalardan Dolar çıkışı olmaya başlamıştı. Fakat Fed’in bu hamlesinin etkisi pek uzun sürmedi ve Amerikan Gösterge Faizlerindeki düşüşün de gösterdiği üzere, gelişmekte olan ülkelere bir para akışı gerçekleşti.

Faiz arttırımı sonrası 97’yi gören Dolar Endeksi, an itibari ile 96,35 seviyesinde. ABD Gösterge faizlerinde(ABD 2 Yıllıkları) ise, 17 Aralık’tan bugüne kadar %2’nin üstünde bir değer kaybı yaşandı.

FED faizlerindeki artışa rağmen, hazine bonolarındaki bu değer kaybı yatırımcıları Dolar’a yatırım yapmaktan kaçırdı. ABD dışına çıkan bu para ise gelişmekte olan piyasalardaki artışın başlıca sebebi olarak görülmekte.

Borsa İstanbul’daki pozitif ayrışmaya geldiğimizde ise veriler, bu yükselişin yabancı yatırımcı bazlı bir yükseliş olduğu göstermekte. Aralık ayında %56 civarında olan yabancı payı an itibari ile %66’nın üzerinde bulunmakta. Borsa İstanbul’un geçtiğimiz yılki kayıplarından dolayı bir hayli ucuz durumda olmasının yabancı yatırımcının gelişindeki payı şüphesiz ki fazla.

Aynı şekilde 2018 yılında ülkedeki %40 enflasyona rağmen, yatırımcısına getiri sağlayamayan ve ucuz durumda bulunan Arjantin Borsası Merval de son 1 ayda %23 artmış durumda. Ayrıca Merkez Bankası’nın faizi %24’te sabit tutmasına rağmen, son dönemde hazine bonosundaki faiz oranlarının %17’ye kadar çekilmesi Türk Lirası’ndaki bir güçlenmeye dikkat çekiyor.

Yükseliş Ne Kadar Sürecek?

Öncelikle 31 Aralık’taki FED toplantısındaki gerçekleşebilecek bir faiz artışı gelişen ülke piyasalarına bir darbe vurabilir, ki bu hiç uzak bir ihtimal değil.

Borsa İstanbul özelinde baktığımızda ise, 88.000 seviyesinden 102.000 seviyesine gelinen ralli, 94.000 seviyesinden sonra hiçbir düzeltme olmadı. Sırasıyla 97.500; 99.500; ve 101.200 dirençlerini sonrasında hiçbir düzeltmenin gelmemesi biraz temkinli olmayı gerektiriyor. Bu sebepten ötürü, 97.000 seviyesine kısa vadede bir geri çekilme olması ihtimal dahilinde.

Borsa’nın demirbaşları olarak görülen THY ve ASELSAN’daki artışların Borsa genelinin çok gerisinde kalması da düşündürücü bir detay. Eylül ayında da bankacılık bazlı bir yükseliş trendi ile 100.000 seviyesi denenmiş, ve uzun süreli bir düşüş trendine geçilmişti.

An itibari ile XBANK Endesksinin son bir ayda %30’a yakın getiri sağlaması da artışın sağlam temellere dayanıp dayanmadığı konusunda endişe yaratıyor. Küresel piyasalardaki olumlu havanın korunması ile artışın devam edebilme ihtimali hiç düşük olmasa da, şu noktadan itibaren temkinli davranılmalı. Bu bağlamda MSCIEM ve ABD 2 Yıllık Faizleri gösterge olarak kullanılabilir.

Benzer İçerikler

EKONOMİK BÜYÜMENİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Rahime DUMAN

Enflasyonu En Yüksek Olan Ülkeler

Bullekon

Forex Yazı Dizisi 2 (Bölüm 1)

Tunç Safa ALTUNSARAY

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Bullekon